Szkolna Biblioteka jest czynna codziennie.
Można tu znaleźć ciekawe pozycje książkowe.
Na każdej lekcji bibliotecznej czytamy na głos i analizujemy zrozumienie przeczytanego tekstu.
REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
0 Przepisy ogólne
1. Biblioteka służy uczniom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły, a także rodzicom uczniów aktualnie uczęszczających do Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu.
2. Biblioteka wraz ze wszystkimi zbiorami bibliotecznymi znajduje się w części sali nr 1, która stanowi salę polonistyczno-historyczną.
3. Każdy czytelnik powinien zaznajomić się z regulaminem biblioteki i godzinami jej otwarcia.
4. Godziny otwarcia biblioteki ustalane są na początku każdego roku szkolnego w sposób optymalizujący możliwość korzystania ze zbiorów bibliotecznych przez uczniów szkoły. Ponadto:
a) biblioteka otwarta jest podczas trwania przerw, przed lekcjami i po lekcjach, zgodnie z aktualnie obowiązującym harmonogramem godzin otwarcia biblioteki;
b) za aktualnie obowiązujący harmonogram godzin otwarcia biblioteki uznaje się ten, który został umieszczony w pracowni polonistycznej (bibliotecznej) i zaakceptowany przez dyrekcję szkoły;
c) w przypadku zmian w organizacji planu zajęć edukacyjnych w ciągu roku szkolnego lub zaistnienia innych okoliczności mających wpływ na czas pracy biblioteki dopuszcza się możliwość zmiany harmonogramu otwarcia biblioteki.
5. Ze zgromadzonych w bibliotece książek korzystać można:
a) wypożyczając je do domu (lektury, literatura piękna i popularnonaukowa);
b) czytając, przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma, słowniki, atlasy, zbiory audiowizualne);
c) korzystając w pracowniach przedmiotowych (pozycje przekazane przez bibliotekarza do dyspozycji nauczyciela).
6. Jednorazowo wypożyczyć można trzy książki na okres nie dłuższy niż jeden miesiąc (w tym jedną lekturę).
7. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji.
8. Wypożyczone książki należy chronić przed ziszczeniem.
9. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej cenie książki zagubionej lub zniszczonej.
10. Wszystkie wypożyczone książki należy zwrócić do biblioteki przed końcem roku szkolnego (w terminie wyznaczonym każdego roku przez bibliotekę, jednak nie później niż do 15 czerwca).
11. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
I Pomieszczenie biblioteki szkolnej
1. Biblioteka szkolna znajduje się w sali nr 1 na I piętrze szkoły.
2. W pomieszczeniu biblioteki szkolnej odbywają się lekcje prowadzone przez uprawnione do tego osoby.
3. W pomieszczeniu biblioteki szkolnej mogą również odbywać się zajęcia lekcyjne:
a) planowe – dla klas, w których liczebność uczniów pozwala na prowadzenie lekcji zgodnie
z bezpiecznymi i higienicznymi warunkami pracy w szkołach i placówkach oświatowych;b) zastępcze – dla klas, w których liczebność uczniów pozwala na prowadzenie lekcji zgodnie z bezpiecznymi i higienicznymi warunkami pracy w szkołach i placówkach oświatowych;
II Czytelnik
Każdy czytelnik biblioteki przestrzega zasad działalności biblioteki szkolnej i jej regulaminu podanych w przepisach ogólnych.
III Zakres czynności bibliotekarza
1. Ponosi odpowiedzialność materialną za stan majątkowy biblioteki.
2. Opracowuje plan pracy biblioteki.
3. Prowadzi wypożyczanie książek dla uczniów klas I–VIII SP w Trzebiegoszczu oraz wszystkich innych osób zapisanych do biblioteki szkolnej.
4. Współpracuje z innymi nauczycielami, wychowawcami i rodzicami uczniów klas I–VIII w zakresie promocji czytelnictwa, rozwoju kompetencji czytelniczych oraz w zakresie wszelkich innych czynności mających na celu szeroko rozumianą umiejętność czytania tekstów kultury.
5. Przygotowuje analizę stanu czytelnictwa na końcoworoczne posiedzenie rady pedagogicznej.
6. Przygotowuje sprawozdanie z działalności biblioteki dwa razy w ciągu roku szkolnego (po pierwszym półroczu oraz na koniec roku szkolnego).
7. Przygotowuje i przeprowadza imprezy czytelnicze.
8. Dokonuje zakupu książek i nagród w porozumieniu z dyrekcją szkoły.
9. Opracowuje nowo zakupione książki i wprowadza je do spisu elektronicznego oraz fizycznego.
10. Opisuje faktury.
11. Rejestruje książki zagubione i odkupione przez uczniów.
12. Prowadzi dokumentację biblioteczną:
a) spis wypożyczeń;
b) księgi inwentarzowe;
c) rejestr czytelników.
13. Przygotowuje księgozbiór do inwentaryzacji i przeprowadza ją w terminie uzgodnionym z dyrekcją szkoły.
14. Bierze udział w spisie kontrolnym księgozbioru.
15. Czuwa nad ładem i porządkiem w bibliotece.
16. Prowadzi lekcje biblioteczne:
a) lekcje biblioteczne polegają na bezpośrednim kontakcie ucznia z wszelkimi rodzajami dokumentów bibliotecznych oraz warsztatem informacyjnym biblioteki;
b) na merytoryczny zakres lekcji bibliotecznych składają się:
– zajęcia dydaktyczne dotyczące korzystania z tradycyjnych źródeł informacji, Internetu oraz katalogów komputerowych;
– zajęcia tematyczne nawiązujące do ogólnopolskich i światowych wydarzeń kulturalno-literackich;
– zajęcia z zakresu znajomości literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, w tym zajęcia wspomagające przyswajanie lektur szkolnych obowiązujących w kanonie i omawianych na języku polskim.
IV Korzystanie ze stanowisk komputerowych
1. Korzystanie ze stanowiska komputerowego w bibliotece odbywa się wyłącznie za zgodą bibliotekarza i tylko w celach edukacyjnych.
2. Stanowisko komputerowe umożliwia korzystanie ze zbiorów multimedialnych znajdujących się
w bibliotece oraz pracę w Internecie również wyłącznie w celach edukacyjnych.3. Pracując na stanowisku komputerowym, należy korzystać tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.
4. Przy stanowisku komputerowym mogą przebywać jednocześnie najwyżej dwie osoby.
5. Użytkownik odpowiada finansowo za wszelkie uszkodzenia sprzętu komputerowego
i oprogramowania powstałe z jego winy. Jeśli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą jego rodzice.V Klasowy bibliotekarz
1. Klasowy bibliotekarz to funkcja wprowadzana przez bibliotekarza szkolnego na początku roku szkolnego (do końca września) w klasach IV–VIII.
2. Funkcję tę w każdej klasie sprawuje jeden uczeń, który może samodzielnie wypożyczać innym uczniom ze swojej klasy książki.
3. Klasowy bibliotekarz wypożycza książki zaraz po lekcji języka polskiego (zajęciach bibliotecznych) lub przed nią, w obecności nauczyciela.
WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI
10 powodów, dla których warto czytać książki
(poniższy tekst jest cytatem ze strony livro.pl)
1. Większy zasób słownictwa
Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli. Ludziom często umyka jakiś wyraz lub chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać tego w słowa. Na szczęście można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem. Warto czytać książki zarówno podczas nauki czytania, jak i wtedy, kiedy ta umiejętność została opanowana do perfekcji.
Czytanie książek to także doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania lektury neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.
Czytanie działa uspokajająco. Jeżeli wybierzesz książkę, która naprawdę Cię interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie. Książki biznesowe czy poradniki warto czytać rano, natomiast wieczorem, przed snem, wybierać powieści — ułatwi nam to zasypianie.
4. Pogłębianie wiedzy
Ludzie, którzy czytają, są mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada wartościową wiedzę, że jest „oczytany”. Książki pozwalają na poprawę wielu aspektów naszego życia – od biznesu, poprzez relacje z innymi, po psychologię. Warto czytać książki, ponieważ to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny.
5. Garść inspiracji
Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się w takim punkcie swojego życia, że nie wiemy, w którą stronę pójść. W lekturze może zainspirować wszystko – postawa głównego bohatera, odwiedzane miejsca, podejmowane decyzje, aktywności.
6. Rozwijanie wrażliwości
Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Ludzie, którzy czytają, trzy razy częściej od innych odwiedzają muzea, a dwa razy częściej niż pozostali sami malują, piszą lub fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.
7. Zwiększenie zdolności analitycznych
Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolność krytycznego i analitycznego myślenia. Warto czytać książki już od najmłodszych lat, aby zauważyć pozytywny wpływ czytania w dorosłym życiu.
Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszych korzyści wynikających z czytania książek, jaką z pewnością doceni każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki.
9. Kształtowanie osobowości
Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość. Ponadto dziecko, czytające mądre powieści przygodowe, może nauczyć się pozytywnych zachowań, które w dorosłym życiu mogą nie raz uratować człowieka z opresji.
10. Zaangażowanie w życie społeczne
Według badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję wspierającą sztukę NEA ludzie, którzy regularnie czytają, znacznie bardziej angażują się obywatelsko oraz kulturowo. Co więcej, czytelnicy mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi, robią to w sposób bardziej elokwentny. Przekłada się to na większe szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu, a także podnosi samoocenę.
LISTY LEKTUR W SZKOLE PODSTAWOWEJ
Na podstawie nowej podstawy programowej
KLASY I–III
Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania
1. Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru);
2. Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);
3. Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;
4. Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda;
5. Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!;
6. Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;
7. Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia;
8. Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka;
9. Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;
10. Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku;
11. Maria Krüger, Karolcia;
12. Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn;
13. Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta;
14. Marcin Pałasz, Sposób na Elfa;
15. Joanna Papuzińska, Asiunia;
16. Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;
17. Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;
18. Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska;
19. Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba;
20. Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;
21. Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie;
22. Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze;
23. Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika;
24. Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek.
KLASY IV–VI
Lektury obowiązkowe:
1. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa;
2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);
3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań);
4. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;
5. Ignacy Krasicki, wybrane bajki;
6. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;
7. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego);
8. Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni;
9. Bolesław Prus, Katarynka;
10. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny;
11. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;
12. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;
13. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;
14. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, o Orfeuszu i Eurydyce;
15. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie;
16. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie;
17. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;
18. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.
Lektury uzupełniające (obowiązkowo do wyboru dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:
1. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy;
2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść;
3. Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów;
4. Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie;
5. Olaf Fritsche, Skarb Troi;
6. Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli;
7. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy;
8. Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów;
9. Selma Lagerlöf, Cudowna podróż;
10. Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty);
11. Kornel Makuszyński, wybrana powieść;
12. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo;
13. Karol May, Winnetou;
14. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;
15. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść;
16. Ewa Nowak, Pajączek na rowerze;
17. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa;
18. Sat-Okh, Biały Mustang;
19. Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;
20. Alfred Szklarski, wybrana powieść;
21. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera;
22. Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i in.) lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.
KLASY VII–VIII
Lektury obowiązkowe:
1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
2. Aleksander Fredro, Zemsta;
3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII;
4. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
5. Ignacy Krasicki, Żona modna;
6. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość);
7. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
8. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
9. Juliusz Słowacki, Balladyna;
10. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;
11. Sławomir Mrożek, Artysta;
12. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż). Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.
Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.Lektury uzupełniające (obowiązkowo do wyboru dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:
1. Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty);
2. Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna;
3. Arkady Fiedler, Dywizjon 303;
4. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;
5. Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka;
6. Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei (fragmenty);
7. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów;
8. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy;
9. Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża;
10. Melchior Wańkowicz, Monte Cassino (fragmenty);
11. Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty) lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.
PRZYDATNE LINKI
http://polska-poezja.pl/lista-wierszy