Historia szkoły
Pierwszym nauczycielem był Cichocki, zięć Mateusza Piotrkiewicza. Uczył on dzieci w domu swego teścia.
W roku 1870 podjęto decyzję by pobudować lokal szkolny na terenie wsi Jankowo. Warunki ku temu sprzyjały, bowiem po uwłaszczeniu chłopów w 1864 r. zostały wydzielone 4 działki. Miejsce na budowę szkoły wyznaczono na działce przy skrzyżowaniu dróg ze Sumina do Lipna oraz z Makowisk poprzez Kiełpiny.
Szkoła została oddana do użytku w 1871 r.
Był to skromny budynek drewniany kryty słomą o rozmiarach 6,5 m sz x 11 m dł. Budynek szkolny do roku 1924 był obsługiwany przez 1 nauczyciela.
Po I wojnie światowej zaczęło przybywać nauczycieli.
Nie było drugiej izby lekcyjnej, stąd powstała konieczność wynajęcia mieszkania na drugi lokal szkolny . Takowy lokal wynajęto przez dozór gminno- oświatowy u Wincentego Wojciechowskiego. W odległości około 300 m od poprzedniego lokalu. Były to dwa mieszkania o rozmiarach 5 x 5 m i 4 x 5 m . Jedno przeznaczono na izbę lekcyjną, a drugie dla nauczycielki Maciszewskiej ( rok 1923) .
Po 2 latach wizytator zalecił, by lokal ten poszerzyć i wmurować trzecie okno. Jeżeli zarządzenia tego by nie wykonano, władze zmuszone będą zlikwidować 1 etat nauczycielski. Do nadzoru nad przebudową przez Zarząd Gminy Jastrzębie został upoważniony Edmund Bejger. Przy przebudowie pracował murarz Zagórny i cieśla Sikorski. Lokal został wykończony i oddany do użytku 1 września 1926 r. Po 2 latach okazało się, że i ten lokal nie wystarcza, zaszła konieczność pobudowania nowego budynku na pograniczu 2 sołectw Jankowa
i Trzebiegoszcza.
Budynek został oddany do użytku w 1930 r. Posiadał on 2 sale lekcyjne i 2 mieszkania dla nauczycieli.
Był to budynek w stylu zakopiańskim.
Nauczycielami przed I wojną światową byli:
- Cichocki do 1878r.
- Olszewski – 1876r.
- Królikowski – 1881r.
- Sobocińska – 1887r.
- Rakowski – 1898r.
- Zieleniecki – 1904r. (zginął za to, że nie chciał uczyć dzieci po rosyjsku - czasy zaborów)
Dwaj nauczyciele : Kornacki i Pietrzykowska trwali na swych stanowiskach do II wojny światowej. Kornackiego na początku II wojny światowej zabrano do obozu, skąd już nie wrócił.
Dwie nauczycielki : Pietrzykowska i Karolina Lee (ojciec Anglik, mama Litwinka) ukrywały się przed Niemcami. Inni nauczyciele zostali wezwani niby na konferencję przez władze niemieckie i wywiezieni do obozów. Szkoła przez okres 2 lat nie była czynna. Dopiero po przybyciu ludności niemieckiej ( w czasie II wojny światowej) – przeważnie z Besarabii szkołę uruchomiono wyłącznie dla młodzieży niemieckiej.
Po II wojnie światowej pierwszą nauczycielką była Maria Łukowska – Ciesielska. Nauka trwała w tym samym lokalu przez okres 2 lat.
Po wyzwoleniu naszej miejscowości ( nocą 22-23 stycznia 1945 r. po raz pierwszy uczniowie przyszli do szkoły 4 lutego 1945 r. Były to dzieci 7 - letnie i młodzież do dwudziestu kilku lat.
Naukę w szkole prowadziła Maria Ciesielska z d. Łukowska, ale już w tym samym roku przybyli do pracy :
- Grzesiak Zbigniew
- Jasiński Bronisław
- Michalska Grażyna
W godzinach popołudniowych Maria Ciesielska prowadziła kurs oświaty dla dorosłych na poziomie kl. V.
Rozwijała też ona działalność kulturalną uczestnicząc z młodzieżą w występach artystycznych związanych z uroczystościami państwowymi.
W roku szkolnym 1946/47 po odejściu Jasińskiego i Michalskiej, przybyła do szkoły Nadrowska Maria (z d. Drożdżówna). W szkole pracowało 3 nauczycieli: Ciesielska, Nadrowska, Grzesiak, jednak wkrótce odszedł Grzesiak. W roku szkolnym 1948/49 pracę w szkole rozpoczęła Bieńkowska Barbara, a po jej odejściu przyjęto Kawczyńską.
W 1949 r. zostały wynajęte lokale w prywatnych mieszkaniach , pracowało już 4 nauczycieli .
W roku szkolnym 1950/51 pracę w szkole rozpoczęła Sajnaga Stefania – Żylińska z d. Zglińska.
W roku szkolnym 1951/52 w szkole pracowało 4 n-li: Ciesielska, Nadrowska, Sajnaga, Grochalski.
W roku szkolnym 1953/54 odszedł n- l Rogalski, a w listopadzie rozpoczął pracę Rapkiewicz Stefan.
15 listopada 1955r. odeszła ze szkoły kierowniczka Ciesielska Maria a na jej miejsce kierowniczką została Nadrowska Maria. W roku szkolnym 1957/58 przyjęto do pracy Budzichowską Janinę , a w roku szkolnym 1958/59 - 22 stycznia pracę w szkole rozpoczął Wojciechowski Jan. Na skutek choroby Budzichowskiej do pracy przyjęto Kowalczyk Bogumiłę.W 1958 r. przystąpiono do budowy nowej szkoły. Z inicjatywy kierowniczki szkoły - Nadrowskiej Marii - powstał projekt rozbudowy szkoły. Wybrano komitet budowlany . Przewodniczącym komitetu budowy został Bejgier Edmund, sekretarzem Ryszard Kotarski, magazynierem Antoni Maćkiewicz.
Z braku placu pod rozbudowę Komitet Rodzicielski za społeczne pieniądze zakupił plac od rolnika Sajnagi Antoniego.
W roku szkolnym 1959/60 rozpoczętą rozbudowę szkoły prowadził prywatny majster Paul Józef.
Budynek oddano do użytku 8 stycznia 1961 r.
1 lutego 1961 r. pracę w szkole rozpoczął Kacprowicz Kazimierz , który pełnił funkcję kierownika szkoły.
W tym samym roku szkolnym Rypińskie Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane dokonało dokończenia budowy szkoły.
Otwarcie szkoły nastąpiło – 8 stycznia 1961 r.
Dzięki rozbudowie szkoły poprawiły się warunki pracy. Szkoła posiadała 6 izb lekcyjnych. Działalność Komitetu Rodzicielskiego znacznie się ożywiła w pracy na rzecz szkoły i po raz pierwszy dofinansował wycieczkę młodzieży szkolnej na Wybrzeże (25-26 maja 1962r).
Z końcem roku szkolnego 1961/62 odszedł Kacprowicz, a funkcję kierownika szkoły objął Wojciechowski Jan. 1962/63 w szkole pracują: Wojciechowski Jan, Nadrowska Maria, Sajnaga Stefania, Rapkiewicz Stefan.
W sierpniu 1962 r. w czynie społecznym pobudowano ubikacje szkolne. Przewodniczącym Kom. Rodz. był w tym czasie Lucjan Kotarski.
Jesienią 1962 r. nauczyciele: Wojciechowski Jan i Rapkiewicz Stefan wraz z uczniami posadzili żywopłot i drzewa wokół boiska. Sadzonki drzew ofiarował na ten cel Maćkiewicz Antoni, a sadzonki na żywopłot Wydział Rolnictwa i Leśnictwa Powiatowej Rady Narodowej w Lipnie.
1 września 1963/64 r. pracę w szkole rozpoczęła Kaczorowska Halina.
W tym roku szkolnym prowadzony był na terenie szkoły Wieczorowy Kurs Ogólnokształcący uczestniczyły w nim 32 osoby w wieku 16-50 lat, które miały ukończone IV, V i VI klasę. Wykładowcami kursu byli wszyscy pracujący w szkole nauczyciele.
Na przestrzeni lat w szkole pracowali następujący nauczyciele: Ciesielska Maria, Grzesiak Zbigniew, Jasiński Bronisław. Michalska Grażyna, Nadrowska Maria, Bieńkowska-Kawczyńska Barbara, Sajnaga Stefania, Rapkiewicz Stefan, Wojciechowski Jan, Kowalczyk Bogumiła, Kacprowicz Kazimierz, Kaczorowska Halina, Tłuchowska Barbara, Wilczyńska Danuta, Jabłoński Jerzy, Chojnicka Elżbieta, Topolewska Jadwiga, Chojnicki Zdzisław, Skoczylas Sabina, Kiełkowska Elżbieta, Szyplik Aleksandra, Błaszczyk Wacław, Pniewska Anna, Bejgier Łucja, Rzeczewska Anna, Sajnaga Mariola, Wojciechowska Bożena, Wojciechowska - Szatkowska Iwona, Archaniołowicz Irena, Ziemiński Wojciech, Rempuszewska-Witkowska Małgorzata, Grunwald- Szefler Małgorzata, Wojciechowska-Weiss Dorota, Baliński Marek, Celmer-Adamkiewicz Ewa, Kędzierska- Mazurkiewicz Hanna, Ott-Wołodko Joanna, Maćkiewicz Aldona, Ałtyn Aleksandra, Janiszewska Małgorzata.
20 września 1971 r. został ukończony remont kapitalny szkoły. Zostało pobudowane piętro na starym budynku szkolnym, w którym znalazły się 2 mieszkania dla nauczycieli, pomieszczenie na bibliotekę i jedna izba lekcyjna.
29.11.1985 r. po zakończeniu prac remontowych uczniowie rozpoczęli naukę w nowym budynku w prawym skrzydle szkoły. Do dyspozycji były 2 nowe izby lekcyjne, łazienki i kotłownia. 29.11.1985r. odbyło się zebranie rodziców w zmodernizowanym budynku, włączone zostało po raz pierwszy centralne ogrzewanie.
Funkcje kierowników- dyrektorów szkoły pełnili:
1 września 1974 r. Jan Wojciechowski odszedł do pracy do Wydziału Oświaty w Lipnie, a dyrektorem szkoły został Chojnicki Zdzisław. W tym samym roku szkolnym do pracy przybyła Skoczylas Sabina z d. Jabłońska i Kiełkowska Elżbieta.
W roku szkolnym 1977/78 do pracy i na stanowisko dyrektora wraca Wojciechowski Jan.
W maju 1978 r. członkowie Kom. Rodz. w ramach czynu społecznego – pracowali przy budowie chodnika, cement zakupiono z funduszy komitetu.W roku szkolnym 1985/86 dyrektor Wojciechowski Jan odszedł na emeryturę, a dyrektorem szkoły została mgr Elżbieta Kiełkowska.
1 września 1990 r. wprowadzono do szkół nauczanie RELIGII Rzymskokatolickiej, katechetką została p. Hanna Kędzierska (Mazurkiewicz).
Uchwałą Rady Gminy Lipno (Nr1/71/96) z dnia 1 lutego 1996 r. w sprawie zmiany nazwy uchwala się co następuje: "Zmienić nazwę szkoły podstawowej w następujący sposób: Szkole Podstawowej w Jankowie nadać nazwę "Szkoła Podstawowa w Trzebiegoszczu".
Uchwałą Rady Gminy Lipno z dnia 15 marca 1999 r. ( Nr 2/34/39) w sprawie - treść uchwały "Przekształca się z dniem 1 września 1999r. Szkołę Podstawową w Trzebiegoszczu o strukturze organizacyjnej klas I-VIII w sześcioletnią Szkołę Podstawową o strukturze organizacyjnej klas I-VI zwanej dalej szkołą." Do obwodu szkoły należą sołectwa: Trzebiegoszcz, Jankowo.
Organizację szkoły określa Statut.
W dniu 15 czerwca 2002 r. szkoła otrzymała imię patrona - Jana Kochanowskiego .
Szkoła posiada Sztandar i swój Ceremoniał według, którego realizowane są święta i uroczystości dla społeczności szkolnej i środowiska.
Kontynuacją tradycji w tej szkole, są różnorodne imprezy okolicznościowe dla uczniów i środowiska społecznego.
Dyrektorem szkoły od 1985r. - 2016r. była pani mgr Elżbieta Kiełkowska - ( 31 lat ).
Od 1.09.2016r. dyrektorem szkoły została pani mgr Joanna Wołodko.
Od 1.09.2017 r. rozpoczęła się reforma szkolnictwa i do szkoły podstawowej wróciła klasa VII i VIII.
2021r. szkoła obchodziła 150 - lecie isnienia.