• Prawdziwi leśnicy

          • Las jako motyw przewodni naszego projektu to także szczególne środowisko i złożony ekosystem. W kulturze i literaturze ma wiele znaczeń symbolicznych, a niekiedy bywa tylko tłem, na którym rozgrywają się wydarzenia składające się na świat przedstawiony dzieła. W świecie rzeczywistym musimy jednak pamiętać o tym, że las nigdy nie jest tylko tłem, a stanowi tę część krajobrazu, której nie da się zastąpić niczym innym. Dbanie o ekosystem leśny i rozumienie jego złożoności i doniosłej roli w przyrodzie powinny być lekcją na stałe zapamiętaną przez nie tylko dzieci, ale i dorosłych. W tym celu pani dyrektor Joanna Wołodko zaprosiła do naszej szkoły przedstawicieli zawodów związanych z lasem. Byli to panowie: Piotr Poznański – emerytowany leśniczy oraz Piotr Górczyński – myśliwy koła łowieckiego nr 144 „Żubr”. Goście opowiedzieli o zawodzie leśnika, zwierzętach występujących w naszej okolicy (w tym również wilkach – tych prawdziwych), pokazali przyniesione ze sobą poroża jeleni, danieli i saren. Mówili także o obowiązku utrzymywania czystości w lesie i niebezpieczeństwach zagrażających ze strony dzikich zwierząt, w tym dali wskazówki dotyczące zachowania się w przypadku spotkania człowieka z tymi mniej bezpiecznymi mieszkańcami kniei. Na koniec z okazji obchodzonego 5 IV Dnia Leśnika i Drzewiarza panowie otrzymali drobne upominki w postaci stokrotek.

          • PROJEKT „Varietas i las”. Dzień drugi „Czerwony Kapturek” i ekologiczny wilk

          • 2 IV obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci i w związku z tym nieprzypadkowy okazał się wybór tekstu zaadaptowanego na scenę przez najmłodszych uczniów naszej szkoły. „Czerwonego Kapturka”, bo o nim mowa, wystawili uczniowie klasy II i III, a za doskonałym efektem wykonanej pracy stoi pani Małgorzata Witkowska. Po spektaklu dzieci z punktu przedszkolnego i klasy I zaśpiewały piosenkę wieńczącą część artystyczną. Tutaj za świetne przygotowanie dzieci odpowiadały panie Renata Rozen oraz Małgorzata Grunwald-Szefler.

            Warto dodać, że oprócz kształtowania umiejętności recytatorskich i aktorskich podkreślono też rolę właściwego odżywiania i zdrowego trybu życia, a także dbałości o środowisko naturalne. Do jedzenia owoców i warzyw oraz uprawiania aktywności fizycznej zachęcał „zresocjalizowany” wilk, który dostał nauczkę od babci i odtąd wie i powtarza, jak ważny jest zdrowy tryb życia.

          • „Świtezianka” wersja 2022

          • Przypomnienie tekstu Mickiewicza okazało się niezbędnym punktem programu umożliwiającym dużej części widowni (zwłaszcza tej młodszej części) zrozumienie kolejnego występu tym razem wykonanego przez połączone siły klasy VIII, VII i VI. Młodzi aktorzy wystawili bowiem uwspółcześnioną wersję „Świtezianki”. Problem winy i kary, miłość i pierwsze zauroczenie oraz przysięga i zdrada to słowa odmienianie przez ludzkość we wszystkich czasach i miejscach na ziemi. To, co wydarzyło się w „Świteziance”, mogło przecież wydarzyć się po zajęciach szkolnych na imprezie „U Adasia Micia”. I właśnie uniwersalność tekstu Mickiewicza, choć sparafrazowanego i dostosowanego do realiów współczesnego świata, udało się zawrzeć w występie nieco starszych uczniów naszej szkoły.

          • PROJEKT „Varietas i las” – założenia

          • Za nadrzędny cel projektu obrano opracowanie wybranego zagadnienia w możliwie najszerszym kontekście i z udziałem jak największej liczby podmiotów, przy czym wiodące były przedmioty humanistyczne i realizowane w ich ramach działania. Hasło przewodnie to LAS rozumiany wieloaspektowo, to jest jako: sceneria wydarzeń ballady Mickiewicza, miejsce zdarzeń baśni o „Czerwonym Kapturku”, tło wiejskiej zabawy, ale także jako ekosystem, miejsce przypominające o ekologii, strefa działania ludzi czy wreszcie kulturowy symbol oznaczający między innymi głębię, tajemnicę czy mrok. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu był pan Piotr Arent. Nad warstwą merytoryczną i zawartymi wartościami edukacyjnymi czuwała pani Ewa Adamkiewicz, która pełniła również rolę recenzenta oraz sprawowała pieczę nad przygotowaniami do całego założenia. Scenografię, na której tle obserwowano działania uczniów, wykonała pani Małgorzata Witkowska (z pomocą pracowników obsługi szkoły: pań Ewy Jędrzejewskiej i Anny Insadowskiej oraz pana Miłosza Sikory). Dokumentacją filmową zajęła się pani Hanna Mazurkiewicz, zaś fotograficzną – pani Anna Kryst. W projekt zaangażowali się nauczyciele następujących przedmiotów: języka polskiego, języka angielskiego, przyrody, biologii, chemii, plastyki oraz edukacji wczesnoszkolnej.

          • MISTRZ UŁAMKÓW – KONKURS DLA KLAS VII-VIII

          • 11.04.2022r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs matematyczny - „Mistrz ułamków”. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie z klas VII-VIII, a także kilku odważnych uczniów z klasy VI. Ich zadaniem było obliczenie poprawnie jak najwięcej ze 100 przykładów - działań na ułamkach, o różnym poziomie trudności, w czasie zaledwie 30 minut.

          • MISTRZ RACHUNKÓW – KONKURS DLA KLAS IV-VI

          • 6.04.2022r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs matematyczny - „Mistrz rachunków”. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie z klas IV-VI. Ich zadaniem było obliczenie poprawnie jak najwięcej ze 100 przykładów, o różnym poziomie trudności, w czasie zaledwie 15 minut.

             

          • SZKOLNE KOŁO SZACHOWE

          • Zajęcia koła szachowego odbywają się w każdy czwartek na 7 godzinie lekcyjnej. Podczas zajęć dzieci poznają podstawy i taktykę gry w szachy. W zajęciach biorą chętni uczniowie klasy VI.

            Nauka gry w szachy stwarza uczniom nieograniczone możliwości wykazania inicjatyw, ćwiczy pamięć, koncentruje uwagę, a ponad to inicjuje sytuacje wymagające abstrakcyjnego myślenia. Szachy wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, uczą wytrwałości, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje, odwagę. Uczą myśleć obiektywnie i nie lekceważyć żadnego przeciwnika. Nauka gry w szachy wpłynie na lepszy rozwój logicznego myślenia uczniów, a przez to ułatwi rozumienie treści matematycznych.

            Opiekunem szkolnego koła szachowego jest p. Krzysztof Lewandowski.

          • III miejsca w IX edycji Gminnego Konkursu Poetyckiego

          • Serdecznie gratulujemy uczennicy klasy VI Aleksandrze Łęgowskiej za zajęcie III miejsca w IX edycji Gminnego Konkursu Poetyckiego pt." Boże Narodzenie w poezji" organizowanego przez Bibliotekę Publiczną i Świetlicę Wiejską w Radomicach.

          • Wiosna

          • Wiosna to czas, kiedy przyroda oswobadza się z długiego, zimowego snu. Jak co roku uczniowie naszej szkoły spotkali się 21 marca na sali gimnastycznej, by pożegnać srogą i zimną część roku, a powitać ciepłą, zieloną i uśmiechniętą panią z kwiecistą suknią i śpiewem ptaków. Ważnym punktem wydarzeń związanych z powstaniem wiosny było unicestwienie marzanny wykonanej przez dzieci z punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego i klasę I. Aby symbol odchodzącej zimy choć trochę wzbudzał sympatię uczestników spotkania, postaraliśmy się o jego jak najlepszy wygląd. Pomogła nam w tym pani bibliotekarka pracująca w bibliotece przy Wiejskim Domu Kultury w Trzebiegoszczu. To ona z pomocą dzieci wykonała przepiękną kukłę marzanny.

            Budzący się do życia świat przypomina również o trosce o własne życie i zdrowie. To dlatego postanowiliśmy zaprosić do nas szkolną pielęgniarkę panią Lucynę Politowską.

            Jej prelekcja miała na celu propagowanie zdrowych nawyków oraz przekonanie uczniów, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. W swoim przemówieniu podkreśliła wagę odpowiedniej diety oraz codziennej aktywności fizycznej. Edukacja prozdrowotna jest jednym z priorytetów MEN.

            W dalszej części uroczystości uczniowie poznawali tradycje i zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny. Dzieci otrzymały list, z którego dowiedziały się, że wiosna została uwięziona przez złą zimę. Aby ją uwolnić dzieciaki musiały wykonać liczne zadania. Wszystkie klasy wraz z punktem przedszkolnym i oddziałem przedszkolnym zmagały się w wielu konkurencjach.

            W czasie wykonywania zadań panowała twórcza i przyjazna atmosfera. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali przydzielone zadania. Każdy starał się, jak najlepiej wykonać powierzoną pracę. Sukces gwarantował ratunek dla wiosny. Wspólnie wykonywane zadania sprawiały wiele radości zarówno dzieciom, jak i nauczycielom.

          • Dzień św. Patryka

          • Jak co roku 17 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień św. Patryka – patrona Irlandii. Uczniowie klas IV-VIII brali udział w wyjątkowej, kulturowej lekcji, dzięki której wspólnie powędrowali na zieloną wyspę, prosto do Irlandii, aby uzyskać trochę informacji i ciekawostek na temat wspomnianego święta. Oprócz wiadomości o Świętym Patryku i jego niezwykłym życiu, uczniowie dowiedzieli się także o tradycjach i zwyczajach związanych z Irlandią. Nie zabrakło zielonych strojów, dekoracji nawiązujących do legendy o irlandzkim skrzacie Leprikonie oraz do kultury irlandzkiej. Wszędzie mieniło się od symbolu irlandzkiego, czyli trójlistnej koniczyny. Uczniowie punktu przedszkolnego oraz klas I-III wraz wychowawcami wykonali dla siebie koniczynki, zatańczyli taniec Leprikona oraz rozwiązywali quizy, za które zostali nagrodzeni zielonymi słodkościami. Tego dnia cała szkoła promieniała zielonym kolorem. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły spisali się na medal, gdyż pamiętali o stroju w kolorze zielonym bądź irlandzkim emblemacie. Wszystkim wiadomo, że kolor zielony oddziałuje na nas odprężająco i relaksująco – tego dnia taki właśnie uzyskaliśmy efekt, a nauka poprzez zabawę sprawiła wiele radości.

            Aleksandra Ałtyn

          • Kangur 2022

          • 17.03.2022 uczniowie naszej szkoły wzięli udział XXXI edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR 2022. Celem konkursu jest rozwój intelektualny dzieci i młodzieży, poprzez połączenie nauki z zabawą oraz upowszechnienie wiedzy matematycznej. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Na jego rozwiązanie przeznaczone jest 75 minut. Uczniowie przystąpili do testów konkursowych w trzech kategoriach: Maluch – klasy 3 i 4; Beniamin – klasy 5 i 6; Kadet – klasy 7 i 8. Każdy uczestnik konkursu otrzymał w nagrodę łamigłówkę logiczną.

          • Spotkanie z psychologiem.

          • W dniu 15 marca 2022 uczniowie klasy siódmej i ósmej uczestniczyli w spotkaniu z psychologiem Pauliną Smolarską z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lipnie. W trakcie interaktywnego spotkania rozmawiano na temat motywacji oraz metod efektywnego uczenia się.

          • „Zrób coś z liczbą Pi”

          • 14 marca 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Liczby Pi. Wydaje się, że liczba (służąca przecież tylko do określenia pewnej ilości) sama w sobie nie może być szczególnie interesująca. A jednak istnieje taka, która wzbudza zainteresowanie już od tysięcy lat i jako jedyna ma również swoje święto.

            Z tej okazji uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w szkolnym konkursie matematycznym pod nazwą „Zrób coś z liczbą Pi”. Ten dzień stał się inspiracją dla uczniów, wykonali przeróżne prace przedstawiające liczbę Pi, zaczynając od plakatów, figur, pocztówek a kończąc na ciastach i druku 3D. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością.

            Anna Szablewska

            Krzysztof Lewandowski

          • Dzień bez plecaka

          • W piątek 11 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień bez plecaka. Tego dnia uczniowie zamienili tradycyjne plecaki na inne nosidła: walizki, koszyki, wiaderka, worki, reklamówki czy wózki. Pomysłów było bez liku, a niestandardowe pojemniki na książki i przybory dostarczyły uczniom wiele radości i uśmiechu.

            SU – opiekun Aleksandra Ałtyn

          • Dzień Kobiet z drukarką i długopisem 3D w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu

          • Dzień Kobiet w naszej szkole był powodem nie tylko do złożenia życzeń Paniom, ale stał się także okazją do tego, by pokazać, jak tradycję można połączyć z nowoczesnością, a świętowanie i zabawę z nauką.

            Oprócz tradycyjnych róż i tulipanów – którymi obdarzane były panie nauczycielki, uczennice oraz pracownice szkoły – pojawiły się również kwiaty wydrukowane przy pomocy drukarki 3D. Szkoła, korzystając z rządowego programu o nazwie „Laboratoria Przyszłości, wspiera rozwijanie kompetencji przyszłości, do których należą kreatywne myślenie oraz umiejętności techniczne. Nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, w które została doposażona nasza szkoła, pozwoliły na stworzenie trójwymiarowych emblematów nawiązujących do dzisiejszego święta. Jednym z rezultatów naszej pracy jest biały kwiat, który w kontekście aktualnej sytuacji na świecie staje się symbolem upragnionego pokoju i zwycięstwa dobra.

            Nadmienić należy, iż te efektywne zajęcia kończące się zawsze efektownym trójwymiarowym dziełem prowadzone są przez panią Hannę Mazurkiewicz.

          • Pomagamy Ukrainie.

          • W świetle przejmującej sytuacji, w jakiej znalazła się ludność Ukrainy, społeczność naszej szkoły nie może pozostać i nie pozostaje obojętna. W odruchu dobrego serca zebraliśmy podstawowe artykuły, które zostaną przekazane potrzebującym. Choć zdajemy sobie sprawę, że jest to kropla w morzu potrzeb, to jednocześnie wyrażamy przekonanie, że każdy, najmniejszy nawet ludzki odruch współczucia i pomocy, jest w tej chwili niezwykle potrzebny. Solidarni z Ukrainą!

          • Stypendia 25.02.2022r.

          •  Wójt Gminy Lipno przyznał stypendium dla ucz. kl. VIII Amelii Nadrowskiej, ucz. kl. VI Zuzanny Kowalskiej, ucz. kl. VI Wojciecha Kułakowskiego . Serdecznie gratulujemy wyników i sukcesów w nauce.

          • "Okiem aparatu fotograficznego"

          • We współczesnej szkole istnieje bogata oferta zajęć pozalekcyjnych, która powinna być ciągle rozszerzana. Nasza szkoła to instytucja, która jest otwarta na wszelkie działania związane z wychowywaniem młodych ludzi i kształtowaniem pozytywnych postaw.

            Zajęcia kółka fotograficznego wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczniów oraz podążają za rozwojem techniki, który obecnie jest bardzo ważny. Dokumentowanie przemijającego czasu, prowadzenie „historii” rodziny, szkoły, utrwalanie przemijających zjawisk przyrodniczych, to główne zadania fotografii. Idea wykonywania zdjęć pozostaje ta sama – utrwalanie najważniejszych wydarzeń z życia ludzi. Dokumentowanie historii, przyrody czy własnego życia stało się dla wielu ludzi ważnym hobby i wielką przyjemnością. Wykonywanie zdjęć prowadzi do wyrobienia smaku artystycznego, poczucia piękna, wrażliwości. Kółko fotograficzne jest okazją do nabycia umiejętności posługiwania się aparatem cyfrowym oraz rozwijania zainteresowań.

            Na kółku młodzi ludzie zapoznają się z cyfrowymi technikami fotograficznymi i komputerową obróbką zdjęć. Zajęcia w ramach kółka mają wpływ na poszerzanie wiadomości z innych przedmiotów takich jak: informatyka, plastyka czy historia.

            Prezentujemy kilka zdjęć zrobionych przez uczniów naszej szkoły:

            > szkoła w obiektywie , przyroda wokół nas, światowy dzień kota, jesień i zima.