Klasa VIII
Udanych wakacji!
24 czerwca 2020r.
Temat: Moja pierwsza praca.
Cel lekcji:jakimi cechami wyróżnia się dobry pracownik?
1. Doświadczenie zawodowe (staże zawodowe).
2.Jak szukać pracy? (targi pracy, szukanie ofert pracy).
3. CV i list motywacyjny.
4. Testy i rozmowa kwalifikacyjna.
Moja przyszłość zawodowa. Wybór szkoły i zawodu.
- kim chcę zostać w przyszłości?
1. Wymień swoje trzy największe uzdolnienia. Podaj nazwy zawodów, w których mogłyby się one przydać.
2. Podkreśl cechy,które posiadasz:
systematyczność,dobra pamięć, dokładność, zdolności organizacyjne, umiejętność formułowania wniosków,wyobraźnia przestrzenna, pomysłowość, uzdolnienia artystyczne, pogodne usposobienie, życzliwość, uczciwość, cierpliwość, rozwaga, opanowanie, odpowiedzialność, spostrzegawczość, obowiązkowość, zamiłowanie do przyrody, umiejętność prowadzenia obserwacji, zdolności manualne, łatwość wypowiadania się.
Powodzenia!
12 i 19 czerwca 2020r.
Temat: Sprawy międzynarodowe- rozwiązywanie zadań.
Cel lekcji: utrwalenie wiadomości
* Proszę w zeszycie rozwiązać zadania: 2., 5., 9., 11. i 12. strona w podręczniku 197.
Powodzenia!
10 czerwca 2020r.
Temat lekcji: Podsumowanie rozdziału VI. Sprawy międzynarodowe.
Cel lekcji: utrwalenie wiadomości
NaCoBeZu:
- co to jest polityka zagraniczna,
- organizacje międzynarodowe,
- pomoc humanitarna,
- terroryzm.
1. Polityką zagraniczną nazywa się działania prowadzone przez państwo na arenie międzynarodowej, zmierzające do realizacji określonych zadań poprzez współpracę z innymi krajami lub wywieranie na nie nacisku.
2. Organizacją międzynarodową określamy zrzeszenie co najmniej trzech państw lub organizacji z różnych krajów, powołane do realizacji wspólnych zadań o charakterze międzynarodowym.
3. Organizacja Narodów Zjednoczonych zrzesza zdecydowaną większość państw świata. Do celów ONZ należy utrzymanie pokoju na świecie, rozwijanie przyjaznych relacji między krajami, rozwiązywanie problemów społecznych i gospodarczych oraz ochrona praw człowieka.
4. Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) jest sojuszem polityczno-wojskowym. Należą do niej USA, Kanada, i większość państw europejskich. Polska przystąpiła do NATO w 1999r.
5. Unia Europejska to organizacja międzynarodowa, do której celów należy integracja państw członkowskich i wspieranie ich rozwoju. Polska jest członkiem UE od 2004 roku.
6. Strefa Schengen to obszar w Europie, w którego obrębie można swobodnie przekraczać granice między poszczególnymi krajami. Strefa obejmuje większość państw Unii Europejskiej, w tym Polskę.
7. Pomocą humanitarną nazywamy akcje na rzecz ludności cierpiącejna skutek klęsk żywiołowych lub konfliktów zbrojnych. Polega ona m.in. na dostarczaniu żywności i środków medycznych.
8. Terroryzm to zaplanowane działania oparte na przemocy psychicznej lub fizycznej wobec obywateli danego państwa,mające wymusić na rządzących określone decyzje.
Powodzenia!
5 czerwca 2020r.
Temat: Fakty i opinie. Integracja czy niezależność?
Cel lekcji: omawiam skutki globalizacji
NaCoBeZu:
- co to jest globalizacja?
- pozytywne i negatywne skutki globalizacji.
1. Globalizacja to proces zachodzący w skali całego świata, który polega na zacieśnianiu relacji między różnymi regionami, zwiększaniu przepływu ludzi, informacji, towarów i kapitału oraz rozprzestrzenianiu się różnych zjawisk.
2. Pozytywne skutki globalizacji: rozwój kraju, wzrost poziomu życia ludzi, dostęp do nowoczesnych technologii, osiągnięć kultury, duży wybów produktów i niskie ceny, zmniejszenie wybuchów konfliktów.
3. Negatywne skutki globalizacji: pogłębianie się różnic ekonomicznych, upadek małych firm, zanikanie różnic kulturowych, zorganizowana przestępczość.
Polecenie:
a) Zastanów się i napisz: Czy w przyszłości państwa narodowe znikną? (odczytaj tekst strona 198).
b) Znajdź informacje na temat antyglobalistów i alterglobalistów. Wyjaśnij, czym różnią się te grupy i jakie poglądy mają ich przedstawiciele.
3 czerwca 2020r.
Temat: Konflikty zbrojne na świecie.
Cel lekcji: poznanie rodzajów terroryzmu i jego skutków
NaCoBeZu:
- przyczyny konfliktów,
- terroryzm,
- skutki konfliktów,
1. Najniebezpieczniejsze są konflikty zbrojne. Państwa walczą o zmianę granic lub o tereny z cennymi zasobami naturalnymi.
2. Cały czas wybuchają konflikty zbrojne o zasięgu lokalnym. Najwięcej z nich toczy się w Azji: Afganistanie, Syrii i Afryce: w Libii, Sudanie.
3. W 2014 roku wybuchła wojna na wschodniej Ukrainie.
4. Większość ofiar stanowi ludność cywilna. W trakcie walk dochodzi do ludobójstwa, czyli masowych zbrodni, których celem jest całkowite zlikwidowanie jakiejś grupy ludności.
5. Terroryzmem nazywamy ataki wymierzone przeciwko ludności cywilnej lub instytucjom państwa. Rodzaje terroryzmu: religijny, narodowowyzwoleńczy, polityczny, kryminalny.
6. Największego w historii zamachu terrorystycznego dokonała Al-Kaida. 11 września 2001 roku terroryści uprowadzili samoloty pasażerskie, a następnie zaatakowali budynki centrum ekonomicznego World Trade Center w Nowym Jorku i siedzibę ministerstwa obrony USA (pentagon). W wyniku ataku zginęło prawie 3 tysiące osób.
Polecenie: Odczytaj temat strony 190-193. W zeszycie wykonaj zadanie 8 strona 195 (krzyżówka).
29 maja 2020r.
Temat: Problemy współczesnego świata.
Cel lekcji: analizuję problemy bogatej Północy a biednego Południa
NaCoBeZu:
- podział na kraje bogate i biedne,
- omawiam klimat, gospodarkę, służbę zdrowia, edukację bogatych i biednych państ.
1. W trakcie zimnej wojny na świecie ustalił się podział państw na zachodnie (kapitalistyczne), nazywane Pierwszym Światem, wschodnie (socjalistyczne), czyli Drugi Świat. Kraje najbiedniejsze,które nie zaliczały się do żadnej z tych grup, zaczęto określać jako Trzeci Świat.
2. Wprowadzono także inny podział: bogatą Północ i biedne Południe.
3.Państwa Północy wywierają nacisk na kraje Południa, aby te przestrzegały zasad demokracji. Gospodarki krajów Południa są zależne od napływu kapitału z państw Północy. Przyjmowanie wzorców kulturowych z Północy przyczynia się do zaniku różnorodności kultur z Południa.
4. Proces polegający na zacieśnianiu relacji między regionami świata, zwiększaniu przepływu ludzi, informacji,towarów i kapitału oraz szybkim rozprzestrzenianiu się różnych tendencjii zjawisk nazywamy globalizacją.
5. W działaniach na rzecz ludności z państw najuboższych szczególną rolę odgrywa pomoc humanitarna, czyli wsparcie dla osób,które ucierpiały z powodu konfliktów zbrojnych lub klęsk żywiołowych,obejmujące m.in.żywność, wodę pitną, środki medyczne.
6. Najbardziej wpływowe państwa rozwinięte - USA, Kanada, Japonia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy - tworzą tzw. grupę G7. Co roku odbywają się spotkania, na których przywódcy tych krajów ustalają sposoby rozwiązania różnych problemów światowych.
Polecenie: Na podstawie informacji strony 187-188 uzupełnij tabelę
PÓŁNOC KLIMAT POŁUDNIE GOSPODARKA EDUKACJA OCHRONA ZDROWIA Powodzenia!
27 maja 2020r.
Temat: Polska w Unii Europejskiej.
Cel lekcji: omówienie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
NaCoBeZu:
- obywatelstwo UE,
- fundusze unijne,
- europejski rynek wewnętrzny.
1. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Wcześniej odbyło się ogólnokrajowe referendum, w którym 77% głosujących poparło wejście naszego państwa do UE.
2. Po przystapieniu Rzeczypospolitej polskiej do UE:
a) Polacy stali się obywatelami UE, co oznacza, że otrzymali dodatkowe uprawnienia (np.osiedlanie się we wszystkich krajach UE, głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w kraju zamieszkania, zatrudnienie w administracji unijnej)
b) nasz kraj zyskał możliwość szybszego rozwoju dzięki napływowi funduszy unijnych,
c) wzrosło znaczenie Polski w Europie i na świecie.
3. Jedną z korzyści wynikających z przystąpienia Polski do UE jest możliwość uzyskania dotacji z funduszy unijnych. Fundusze unijne w Polsce:
a) Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego ( współfinansowanie ochrony środowiska, infrastruktury, unowocześniania przedsiębiorstw)
b) Europejski Fundusz Społeczny ( szkolenia,kursy, współfinansowanie zakładanych firm)
c) Fundusz Spójności (przekazuje środki na budowę autostrad)
4. Pod względem gospodarczym cała Unia Europejska stanowi rynek wewnętrzny.Oznacza to,że pomiędzy tworzącymi ją państwami jest możliwy wolny przepływ towarów, osób, usług, kapitału.
Polecenie: Odczytaj temat strony 180-182.
Na ocenę! Wykonaj broszurę informacyjną o sposobach wykorzystywania funduszy unijnych w Twojej gminie. Prześledź stronę internetową gminy. Podaj przykłady inwestycji i innych przedsięwzięć,które udało się zrealizować dzięki środkom z UE. Przykłady mogą dotyczyć lat ubiegłych. Zdjęcie broszury prześlij do 3 czerwca.
22 maja 2020r.
Temat: Unia Europejska.
Cel lekcji: omawiam powstanie Unii Europejskiej
NaCoBeZu:
- przyczyny integracji,
- początek integracji,
- powstanie Unii Europejskiej,
- zasady funkcjonowania Unii Europejskiej.
1. Unia Europejska to organizacja międzynarodowa,do której celów należy integracja państw członkowskich i wspieranie ich w rozwoju. Polska jest członkiem UE od 2004 roku.
2. Organy Unii Europejskiej: Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej, Rada Europejska, Komisja Europejska, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
3. Przełomowym wydarzeniem w procesie integracji europejskiej było podpisanie w 1992 roku traktatu z Maastricht.Na mocy tego dokumentu utworzono Unię Europejską,której celem jest: przeciwdziałanie konfliktom w Europie, promowanie wspólnych wartości oraz zasad demokracji, wyrównywanie poziomu rozwoju krajów UE, wspieranie rozwoju gospodarczego,naukowego i technologicznego państw członkowskich.
4. ,,Ojcami założycielami zjednoczonej Europy" byli: Robert Schuman (polityk francuski), Jean Monnet (polityk francuski), Paul-Henri Spaak (polityk belgijski), Alcide De Gasperi (polityk włoski), Konrad Adenauer (polityk niemiecki).
5. Zasady funkcjonowania UE: zasada solidarności, zasada pomocniczości, zasada równości.
Polecenia:
1) Odczytaj temat strony 174-177.
2) Wypisz wszystkie państwa członkowskie UE (27 państw).
3) Rozwiąż w podręczniku (ołówkiem) krzyżówkę strona 179.
4) Odczytaj dodatkowe informacje o UE, bazując na Wikipedii.
Powodzenia!
20 maja 2020r.
Temat: Sprawy międzynarodowe. Organizacje międzynarodowe.
Cel lekcji: zapoznanie z organizacjami; ONZ, NATO.
NaCoBeZu:
- współpraca międzynarodowa,
- Organizacja Narodów Zjednoczonych,
- Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego.
1. Do najważniejszych zadań organów państwa należy zachowanie suwerenności i zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa.
2. Działania prowadzone przez państwo na arenie międzynarodowej nazywamy polityką zagraniczną.
3. Najważniejszym elementem polityki zagranicznej jest współpraca międzynarodowa. Mogą w niej uczestniczyć zarówno organy państwa, jak i różnego rodzaju organizacje obywatelskie czy samorządy.
4. Polska należy do wielu organizacji międzynarodowych: Organizacji paktu Północnoatlantyckiego (NATO), Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Polecenie: Odczytaj temat z podręcznika strony: 168-171. Zapisz, co jest celem ONZ i kiedy Polska przystąpiła do tej organizacji?
Powodzenia!
15 maja 2020r.
Temat: Fakty i opinie.Demokracja pośrednia czy bezpośrednia?
Cel lekcji: która z form demokracji bardziej sprzyja sprawnemu funkcjonowaniu państwa?
NaCoBeZu:
- system demokracji przedstawicielskiej,
- referendum.
Odczytaj informacje zamieszczone w podręczniku na stronie 166.
W kilku zdaniach odpowiedz na pytanie postawione przy celu lekcji.
13 maja 2020r.
Temat: Podsumowanie rozdziału V. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej.
Cel lekcji: utrwalenie wiadomości.
1. Państwo.
2. Ustrój polityczny.
3. Demokracja.
4. Zasady demoktarycznych wyborów.
5. Konstytucja.
6. Trójpodział władzy.
7. Wymiar sprawiedliwości.
8. Dwuinstancyjność postępowania sądowego.
9. Opinia publiczna.
Polecenie: Odczytaj informacje ze strony 164 w podręczniku.W zeszycie rozwiąż na ocenę test strona 165 i prześlij do 17 maja.
8 maja 2020r. Zapisz!
Temat: Media i opinia publiczna.
Cel lekcji: zapoznanie z funkcjami mediów, fakt a opinia
NaCoBeZu:
- czym jest życie publiczne?
- co nazywamy opinia publiczną?
1. Życiem publicznym nazywamy wszystkie kontakty i relacje obywateli z przedstawicielami instytucji państwowych i samorządowych.
Opinia publiczna to poglądy społeczeństwa dotyczące danej sprawy. Często są one brane pod uwagę rządzących przy podejmowaniu decyzji.
3. Funkcje mediów:
a) informacyjna
b) kontrolna
c) opiniotwórcza
d) kulturalno-rozrywkowa
4. Fakt to rzeczywiste wydarzenie,które odbyło się w konkretnym miejscu i czasie.
Opinia (lub komentarz) to czyjes zdanie na dany temat sformułowane na podstawie faktów.
5. Opinie obywateli nabierają szczególnego znaczenia, gdy zostaną zaprezentowane przez mass media, czyli środki masowego przekazu: telewizja, internet, radio, prasa.
* Odczytaj temat z podrecznika strony 158-161. W zeszycie wykonaj zadanie 7. strona 163.Napisz też, z jakich mediów społecznościowych korzystasz najczęściej.
Powodzenia!
6 maja 2020r.
Temat: Organizacje obywatelskie.
Cel lekcji: poznanie, czym zajmują się organizacje pozarządowe
BaCoBeZu:
- swoboda zrzeszania się,
- działalność organizacji pozarządowych,
- fundacje, wolontariat.
1. Jednym z najważniejszych praw obywatelskich zagwarantowanych w Konstytucji RP jest prawo do swobodnego zrzeszania się.Oznacza ono wolność przystępowania do różnych organizacji ( np.partii politycznych).
2. Obywatele zakładają stowarzyszenia i fundacje, aby łatwiej zrealizować swoje zamierzenia, zdobyć fundusze na działalność lub zaangażować w określoną sprawę więcej osób.
3. Stowarzyszenia bądź fundacje najczęściej wspierają dzieci i młodzież,ludzi starszych, osoby chore i ubogie.
4. Organizacje pozarządowe zajmują się też ochroną środowiska, czuwają nad przestrzeganiem przez państwo praw i wolności obywateli, starają się wpływać na organy administracji publicznej, aby podejmowały korzystne dla mieszkańców działania, prowadzą lub finansują badania naukowe.
5. Wolontariat to dobrowolna działalność na rzecz społeczeństwa lub określonych osób.Wolontariusz za swoją pracę nie otrzymuje wynagrodzenia.
Polecenie: Opisz w kilku zdaniach organizację pozarządową. Przedstaw krótko jej działalność.
Powodzenia!
29 kwietnia 2020r.
Temat: Zasady działania sądów.
Cel lekcji: poznanie zasad działania sądów
NaCoBeZu:
- zasada dwiunstancyjności sądów
- zasada niezależności sądów
- zasada niezawisłości sędziów
1. Zasada dwuinstancyjności postępowania
osoba, która nie zgadza się z wyrokiem wydanym przez sąd (pierwszej) instancji, może odwołać się do sądu II instancji.
2. Zasada niezalezności sądów.
sądy są niezalezneod organów władzy ustawodawczej i wykonawczej. Oznacza to, że np. parlament i rząd nie mogą zmieniać wyroków sądowych.
3. Zasada niezawisłości sędziów.
Podczas rozpatrywania spraw sędziowie nie moga podlegać żadnym naciskom,np. ze strony uczestników procesu czy innych organów państwa. Powinni wydawać wyroki wyłącznie na podstawie obowiązującego prawa i w zgodzie z własnym sumieniem.
Polecenie: Wymień zalety dwiunstancyjności postępowania sądowego.
Powodzenia!
24 kwietnia 2020r.
Temat: Sądy i trybunały.
Cel lekcji: poznanie rodzajów sądów i trybunałów.
NaCoBeZu:
- władza sądownicza
- Trybunał Konstytucyjny
1. Władzę sądowniczą ( czuwanie nad przestrzeganiem prawa) sprawują sądy i trybunały.
2. Wymiarem sprawiedliwości określa się działalność sądów, która polega na rozstrzyganiu wszelkich sporów oraz osądzaniu przestępstw zgodnie z obowiązującym prawem.
3. W Polsce funkcjonują:
a) Sąd Najwyższy
b) sądy powszechne
c) sądy administracyjne
d) sądy wojskowe
4. Zadania trybunałów;
a) Trybunał Konstytucyjny bada zgodność aktów prawnych z Konstytucją RP, rozpatruje skargi konstytucyjne.
b) Trybunał Stanu – przed Trybunałem Stanu odpowiadają najwyżsi urzędnicy : prezydent, premier, ministrowie, jeśli naruszyli Konstytucję RP, ustawy lub popełnili przestępstwo.
Polecenie: Proszę odczytać informacje z podręcznika strony 146-149.
Powodzenia!
22kwietnia 2020r. Proszę zapisać w zeszycie!
Temat: Rada Ministrów.
Cel lekcji: poznanie zadań Rady Ministrów
NaCoBeZu:
- procedury tworzenia rządu
- czym zajmuje się rząd
1. Rada Ministrów to rząd. Odpowiada za prowadzenie polityki wewnętrznej i zagranicznej oraz nadzoruje działalność administracji państwowej. Jest organem władzy wykonawczej.
2. Na czele rządu stoi prezes Rady Ministrów, czyli premier. Jemu podlegają ministrowie. Ministrowie swoje zadania wykonują w ramach specjalnych urzędów - ministerstw ,np. Ministerstwa Edukacji Narodowej.
3. Członkowie Rady Ministrów odpowiadają za swoją działalność przed sejmem. Jeśli postępowanie jednego z nich jest niezgodne z wolą większości sejmowej,posłowie mogą podjąć uchwałę o wotum nieufności dla danego ministra.
4. Czym zajmuje się rząd?
a) zgłasza projekty ustaw i wprowadza w życie te, które uchwalił parlament;
b) sporządza projekt budżetu państwa, czyli plan jego dochodów i wydatków;
c) czuwa nad bezpieczeństwem zewnętrznym i wewnętrznym państwa;
d) prowadzi politykę społeczną i kulturalną poprzez działalność ministrów;
5. Procedura tworzenia rządu:
a) prezydent RP wyznacza prezesa Rady Ministrów. Zazwyczaj wskazuje on osobę nominowaną przez partię, która zwyciężyła w wyborach parlamentarnych;
b) premier przedstawia skład swojego rządu; następnie głowa państwa powołuje członków Rady Ministrów;
c) premier przedstawia sejmowi program działania rządu i zwraca sie do posłów z prośbą o udzielenie wotum zaufania; po jego uzyskaniu Rada Ministrów może rozpocząć działalność.
Polecenie:W rządzie Mateusza Morawieckiego istnieje 20 ministerstw. Proszę w kilku zdaniach opisać jedno z nich: podać nazwę, czym się zajmuje, kto jest ministrem danego ministerstwa?
Powodzenia!
Proszę zapisać w zeszycie!
15 kwietnia 2020 r.
Temat: Prezydent.
Cel lekcji: poznanie kompetencji prezydenta
NaCoBeZu:
- wybory prezydenckie
- polityka wewnętrzna i zewnętrzna
Zapisać!
Głowa państwa w Polsce jest prezydent. Sprawuje on władzę wykonawczą. Prezydenta wybierają obywatele. Kadencja prezydenta trwa 5 lat, może ją pełnić dwa razy ( czyli 10 lat- dwie kadencja).Kandydat na prezydenta musi mieć ukończone 35 lat. Obowiązki głowy może tymczasowo pełnić marszałek sejmu.
Prezydent m.in. :
- Powołuje premiera oraz członków rządu
- Zarządza wybory do sejmu i senatu
- Jest zwierzchnikiem armii
- Nadaje polskie obywatelstwo
- Może korzystać z prawa łaski ( darować kary skazanym )
- W razie zagrożenia państwa może wprowadzić stan wojenny
- Powołuje sędziów i nadaje tytuł naukowy profesora
- Przedstawia projekty ustaw
- Zgłasza weto wobec ustaw uchwalonych przez parlament( rząd)
- Może skrócić kadencję rządu ( parlamentu)
- Reprezentuje Polskę za granicą
- Zatwierdza albo wypowiada umowy międzynarodowe
- Mianuje ambasadorów reprezentujących Polskę na terenie innych państw
- Proszę przeczytać Rozdział V Konstytucji RP – podręcznik strona 217 ( artykuły od 126 do 145);
- Proszę przeczytać informacje z podręcznika strony 142-143 o prezydentach
- Waszym zadaniem jest przygotowanie krótkiej prezentacji na temat wybranego prezydenta Polski, jakieś ciekawostki, maksymalnie 5 slajdów! Kto nie ma możliwości wykonania prezentacji , pisze referat; czekam do 22 kwietnia!
Powodzenia!
Powodzenia!
8 kwietnia 2020r.
Temat: Wirtualny spacer po sejmie.
Cel lekcji: poznanie działalności sejmu
* proszę wejść na stronę internetową sejm.gov.pl i tam kliknąć w ikonę O sejmie. Po lewej stronie wybrać ikonę Zwiedzanie sejmu, a potem następne: wirtualny spacer po sejmie, poznaj sejm itd.
* poczytać o pracach sejmu, posłów itd.
Udanego wirtualnego spaceru!
31 marca 2020r.
Temat: Sejm i senat.
Cele lekcji: poznanie kompetencji sejmu i senatu
NaCoBeZu:
- zasady wyborów do sejmu i senatu
- jak uchwala się ustawę
Władzę ustawodawczą w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują Sejm i Senat.
W Polsce parlament jest dwuizbowy: sejm liczy 460 posłów, a senat 100 senatorów. Posiedzenie sejmu i senatu odbywa się osobno. W szczególnych sytuacjach obie izby obradują wspólnie jako Zgromadzenie Narodowe. Pracami sejmu kieruje marszałek sejmu, a pracami senatu - marszałek senatu. Kadencja posłów i senatorów trwa 4 lata.
Wybory są przeprowadzane według określonych zasad. Głosować mogą obywatele, którzy ukończyli 18 lat. Aby zostać posłem, trzeba mieć ukończone 21 lat, a senatorem -30 lat.
Wybory do sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.
Wybory do senatu są powszechne, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym.
Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. Nie można być równocześnie posłem i senatorem.
Sejm : tworzy nowe prawo poprzez uchwalanie ustaw, zatwierdza skład rządu, odwołuje rząd, kontroluje działalność rządu, bierze udział w powoływaniu m.in. sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka.
Senat: ocenia ustawy uchwalane przez sejm, występuje z inicjatywą ustawodawczą, zatwierdza decyzje prezydenta o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego, bierze udział w powoływaniu m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, sprawuje opiekę nad Polakami mieszkającymi poza granicami państwa.
Polecenie:
Opisz w zeszycie sposób uchwalania ustawy. Pomogą Ci w tym informacje w podręczniku na stronach 136-137. Proszę opisać szczegółowo.
Pozdrawiam
Temat: Polska państwem demokratycznym.
NaCoBeZu:
- cechy konstytucji
- zasady ustroju Polski
1. Konstytucja to najważniejszy akt prawny i podstawa ustroju politycznego państwa. Określa ona m.in. stosunki między władzami ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Decyduje również o sposobie powoływania najważniejszych organów państwowych, np. sejmu i prezydenta, oraz ustala ich uprawnienia. konstytucja gwarantuje tez prawa i okresla obowiązki obywatela.
2. Zasady ustroju Polski zawarte w Konstytucji RP:
a) zasada suwerenności narodu
b) zasada przedstawicielstwa
c) zasada republikańskiej formy rządów
d) zasadatrójpodziału i równowagi władz
e) zasada decentralizacji władzy publicznej
f) zasada państwa prawa
g) zasada pluralizmu politycznego
h) zasada wolności i praw człowieka i obywatela
Polecenie:
Wyjaśnij w zeszycie pojęcie: preambuła.
Odpowiedz na pytania: Z ilu rozdziałów składa się Konstytucja RP?
Z ilu składa się artykułów Konstytucja RP?
Powodzenia !
Pani Ewa Adamkiewicz