• Robotyka

• Kreatywne zajęcia dla dzieci

Dnia 8 grudnia 2021 r. zorganizowano lekcję otwartą dla uczniów kl. I-III, na której obecni byli również nauczyciele i dyrektor szkoły pani Joanna Wołodko. Oryginalną lekcję przygotowała pani Hanna Mazurkiewicz wraz z uczniami klas IV-V .
          Podczas zajęć wykorzystano techniki audiowizualne, pakiety multimedialne oraz 4 roboty Photon, które są robotami edukacyjnymi stworzonymi do nauki programowania i wprowadzania uczniów w świat robotów i komputerów.
          Uczniowie klasy IV-V już od dawna uczestniczą w zajęciach dodatkowych z robotyki, na których programują roboty Photony.
          Swoją pracą i zabawą chcieli pochwalić się i pokazali innym kolegom i koleżankom, jak działa robot i jakie ma możliwości:
          - roboty udekorowane świątecznie jechały do wyznaczonego celu, wydawały dźwięki nagrane osobiście przez dzieci oraz świeciły czułkami w kolorze danego kraju,
          - roboty były zdalnie sterowane przy pomocy tabletu i zainstalowanej aplikacji edukacyjnej.
          Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili działanie robotów. Każdy chciał spróbować sterować ruchem robota.
          Tematem lekcji było poznanie krajów sąsiadujących z Polską. Roboty zaprogramowane były tak, aby powiedziały, jaki to kraj, pojechały w wyznaczone miejsce i zaświeciły w odpowiednim kolorze.
          Na dźwięk oklasków roboty wydawały dźwięki radości.
          Za pomocą robota można uczyć dzieci podstawowych działań arytmetycznych, wyrażeń logicznych, pętli czy działań na zmiennych.
          Podczas lekcji pokazano, że w programie Photon Edu opartym na Scratch, można nie tylko programować roboty, ale uczyć się przez zabawę. Taka nauka pozwala uczniom odkrywać talenty, rozwijać zdolności i kreatywność.
          Tego dnia dzieci miały jeszcze jedną atrakcję, pokaz funkcjonowania długopisu 3D, który zademonstrowała Aleksandra Kotarska z kl VI.
          Na koniec lekcji pani dyrektor wręczyłam uczniom klasy IV-V certyfikaty „Szkolny Mistrz Robotyki” oraz słodkości.