Wręczenie Stypendium
- 13 września 2023r. pan Andrzej Szychulski Wójt Gminy Lipno oraz pan Kazimierz Mątowski dyrektor SAPO wręczyli uczniom naszej szkoły stypendia przyznane za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Otrzymali je: Oliwia Dankowska uczennica kl. VI oraz Amelia Nadrowska absolwentka naszej szkoły.Dyrektor szkoły pani Joanna Wołodko pogratulowała uczennicom i życzyła dalszych sukcesów!
UROCZYSTE ROZPOCZECIE ROKU SZKOLNEGO 2023/ 2024
W poniedziałek 4 września zabrzmiał pierwszy dzwonek zwiastujący rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego. Na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie naszej szkoły, nauczyciele oraz rodzice. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu pani dyrektor Joanna Wołodko powitała serdecznie wszystkich zgromadzonych oraz życzyła sukcesów w nowym roku szkolnym. Wspomniała również, ze uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego wiąże się także z obchodzoną 1 września rocznicą wybuchu II wojny światowej, o której przypomnieli uczniowie, prezentując wiersz o tematyce wojennej. Po uroczystości uczniowie spotkali się w salach ze swoimi wychowawcami.
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023.
23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023.
Akademię rozpoczęliśmy od spotkania z dziećmi i rodzicami punktu i oddziału przedszkolnego. Pani dyrektor wręczyła naszym milusińskim dyplomy i odznaki przedszkolaka. Następnie nagrody za swoje osiągnięcia i wysokie wyniki w nauce otrzymali wzorowi uczniowie z klas I-VIII. Osobą z najwyższa średnią była uczennica klasy VIII Amelia Nadrowska, która otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Lipno. Absolwentka, Nikola Maćkiewicz otrzymała z rąk Pani Dyrektor Joanny Wołodko nagrodę Dyrektora Szkoły.
Ósmoklasiści otrzymali pamiątkowe oryginalne sowy z logo szkoły wykonane w szkolnej drukarce 3D.
Następnie ósma klasa zaprezentowała program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni p. Anny Szablewskiej.
Pani dyrektor wręczyła listy gratulacyjne rodzicom absolwentów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce: Państwu Joannie i Dariuszowi Nadrowskim oraz Państwu Beacie i Eugeniuszowi Maćkiewiczom.
Rodzicom, którzy kończą pracę w Radzie Rodziców w podziękowaniu za zaangażowanie i budowanie pozytywnego wizerunku szkoły pani dyrektor wręczyła statuetki.
Gronu Pedagogicznemu oraz Pracownikom Szkoły dziękujemy za włożony trud, za życzliwość i troskę w kształtowaniu właściwych postaw naszej młodzieży oraz dbałość o edukację.
Uczennicom i uczniom, gratulujemy osiągnięć szkolnych, zdobytych wyróżnień i nagród. Życzymy bezpiecznych i przyjemnych wakacji.
Wracajcie uśmiechnięci i szczęśliwi, do zobaczenia po wakacjach!
54
Uroczysty Dzień Patrona.
21 czerwca nasza szkoła obchodziła święto swojego patrona Jana Kochanowskiego. Uczniowie klas IV-VIII przedstawili krótki program artystyczny skupiony na postaci Jana z Czarnolasu, a dzieci z młodszych klas wykonały układ taneczny do muzyki Piotra Czajkowskiego oraz zatańczyły kujawiaka. Wydarzenie miało miejsce w malowniczo położonej posiadłości pani Beaty Choroszyńskiej, która zadeklamowała również jedną z fraszek renesansowego poety. W spotkaniu brała udział także pani Dorota Kostecka, regionalistka, która zachęcała do utrwalania ulotnej wiedzy o naszych przodkach oraz o całej Ziemi Dobrzyńskiej.
54
Noc w szkole
Akcja "Noc w szkole" zorganizowana po raz drugi przez Samorząd Uczniowski. Zapraszamy do krótkiej fotorelacji
12
Szkolny Konkurs Heraldyczny na wykonanie dowolną techniką herbu Ziemi Dobrzyńskiej/ powiatu lipnowskiego
16.06.2023r. został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Heraldyczny na wykonanie dowolną techniką herbu Ziemi Dobrzyńskiej/ powiatu lipnowskiego. Dyrektor szkoły p. Joanna Wołodko wręczyła laureatom nagrody i przypomniała, że miłość do regionu jest doskonałą drogą do nauczania miłości do Ojczyzny. Laureaci:
Kategoria punkt przedszkolny - III klasa:
I miejsce - Natalia Majewska
II miejsce - Artur Majewski
II miejsce Antoni Kułakowski
III miejsce Tobiasz Cybulski
III miejsce Julia Bejgier
Wyróżnienia: Laura Maćkiewicz, Lena Kamińska, Bartosz Stasiaczyk, Aleksander Wilczyński.
Kategoria IV- VIII:
I miejsce- Aleksandra Łęgowska
II miejsce - Nikola Maćkiewicz
II miejsce - Wojciech Kułakowski
III miejsce - Oliwia Dankowska
III miejsce - Zuzanna Kułakowska
Gratulacje!
6
II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie ,,Jakie znasz zawody".
Uczennica naszej szkoły Oliwia Dankowska pod opieką wychowawcy Hanny Mazurkiewicz zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie ,,Jakie znasz zawody".
Serdecznie Gratulujemy !!!
Życzymy dalszych sukcesów w kolejnym etapie.
Dzień Rodziny
Czerwiec i maj to miesiące, w których obchodzone są święta bliskie każdemu z nas. 1 czerwca postanowiliśmy połączyć radosne świętowanie Dnia Dziecka, Dnia Matki i Dnia Ojca, organizując Dzień Rodziny. W przedsięwzięcie zaangażowała się Rada Rodziców oraz wszyscy nauczyciele. Pan Marek Baliński zadbał o aktywność fizyczną i dostarczenie emocji poprzez organizację meczu piłki nożnej. Do naszych uczniów zawitała też ze swoimi atrakcjami Ciotka Klotka. Nie zabrakło tego dnia również i słodkości: lodów ufundowanych przez Radę Rodziców, warty cukrowej od Ciotki Klotki i ciast upieczonych przez mamy z każdej klasy. Zanim jednak nastąpiła zabawa, dzieci z klas 0-III oraz punktu przedszkolnego przedstawiły krótki, ale wzruszający program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pań uczących w tych klasach. Tego dnia było mnóstwo słońca i ciepła, którego życzymy wszystkim Rodzinom przez cały rok!
54
Egzamin Ósmoklasisty
Wycieczka-pielgrzymka do Lichenia
Dnia 13 maja br. odbyła się wycieczka integrująca rodziców, uczniów i nauczycieli do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Pątnicy uczestniczyli we mszy świętej, zapoznali się z historią bazyliki oraz odbyli Drogę Krzyżową na Golgocie. Przewodnik wycieczki, pani Hanna Mazurkiewicz- katechetka SP w Trzebiegoszczu, malowniczo opowiedziała także o objawieniach Matki Boskiej, o kościele św. Doroty i o cudownej mocy wody źródlanej. Ostatnim etapem wyjazdu było odwiedzenie Lasku Grąblińskiego, który słynie z objawień Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.
Szczególne podziękowania dla opiekunów wycieczki, dyrektor szkoły pani Joanny Wołodko i pani Małgorzaty Grunwald – Szefler. Dziękujemy wszystkim za miło spędzony czas.12
,,Rozśpiewane, roztańczone kujawsko-pomorskie”
Uczniowie klas I–III Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu przystąpili do konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy pod tytułem ,,Rozśpiewane, roztańczone kujawsko-pomorskie” w związku z realizacją priorytetu Kujawsko –Pomorskiego Kuratora Oświaty w obszarze kształtowanie tożsamości indywidualnej i społecznej dzieci i młodzieży poprzez wprowadzanie edukacji regionalnej podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.
Na konkurs wpłynęło ponad 400 zgłoszeń ze szkół i przedszkoli z całego regionu. Na gali laureatów w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy zagościł folklor w wykonaniu między innymi uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali się w krótkim programie artystycznym ,,Tańcowała dziatwa z myszą…”. Statuetkę i podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu z rąk Kujawsko–Pomorskiego Kuratora Oświaty pana Marka Gralika odebrała dyrektor szkoły p. Joanna Wołodko oraz nauczycielki: p. Małgorzata Witkowska i p. Aldona Maćkiewicz. Starszy wizytator p. Grażyna Szymańska wręczyła uczniom pamiątkowe upominki.
Serdeczne podziękowania za pomysłowość i przygotowanie młodych artystów do pięknej inscenizacji nawiązującej do dziedzictwa kulturowego naszego regionu pragnę jeszcze raz złożyć nauczycielom, rodzicom, a w szczególności p. M i W. Sajnadze za możliwość nagrania filmiku w ich gospodarstwie.
Dziękujemy Wójtowi Gminy Lipno p. A. Szychulskiemu za możliwość skorzystania z gminnego autokaru , a p. Mateuszowi Essie za bezpieczną podróż.
Laureatom składamy najserdeczniejsze gratulacje !!! ,,Wśród naszych uczniów rośnie kolejne piękne pokolenie zacnych strażników tradycji”.
29
Święto Konstytucji 3 Maja
Uczniowie naszej szkoły uczcili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ustawę rządową pierwszą w Europie, drugą (po amerykańskiej z 1787r.) na świecie. Uczniowie przygotowali część artystyczną przywołującą rozbiory Polski i uchwalenie Konstytucji za czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła zaprzyjaźniona ze szkołą pani Marlena Kowalczyk - bibliotekarka Biblioteki Publicznej Gminy Lipno w Trzebiegoszczu. Dyrektor szkoły pani Joanna Wołodko podziękowała uczniom za zaangażowanie i interesujący występ, podkreśliła patriotyczny wydźwięk wydarzenia, zachęcając przy tym do uczczenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypadający 2 maja, a także Święta Konstytucji.
7
Dzień Języka Angielskiego
Dzień Języka Angielskiego świętowaliśmy w naszej szkole w dniu 26 kwietnia br. Tego dnia uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności językowe oraz artystyczne. Pierwszym punktem programu była prezentacja Wielkiej Brytanii, o której pięknie opowiadała sama rodzina królewska oraz inne słynne postaci pochodzące z tego kraju. W podróż po Zjednoczonym Królestwie zabrali nas uczniowie klasy VII przy wsparciu uczniów z klasy III, IV i VIII. Następnie klasa II uświetniła całe wydarzenie zabawnym przedstawieniem o zwierzątkach, które chciały uratować zatopiony w rzece księżyc. Kolejnym punktem programu było przedstawienie w języku angielskim o Czerwonym Kapturku i Wilku, które znakomicie przygotowała klasa VII. Nie zabrakło również recytacji wiersza angielskiego w wykonaniu uczennicy klasy V. Na koniec odbył się konkurs językowy, w którym zwyciężyła klasa VII, a także sesja zdjęciowa z rodziną królewską.
39
Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Brytyjskiej ,,Poetry Lovers ‘’
Dwie uczennice naszej szkoły: Natalia Gajewska i Oliwia Dankowska reprezentowały szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Brytyjskiej ,,Poetry Lovers ‘’,który odbył się dnia 03.03.2023r. w Maliszewie. Dziewczęta wykazały się umiejętnościami recytatorskimi, za które Natalia Gajewska otrzymała wyróżnienie. Gratulacje!!
Wycieczka do Torunia - Jubileusz Mikołaja Kopernika
Rok 2023 obchodzimy jako Rok Mikołaja Kopernika (1473-1543) – wybitnego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, który udowodnił teorię heliocentryczną w poświęconym temu dziele „De Revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich”). Pierwszego marca uczniowie z klas IV-VIII naszej szkoły wraz z opiekunami: p. A. Szablewska, p. H. Mazurkiewicz i p. A. Ałtyn udali się na wycieczkę do Torunia, rodzinnego miasta tego uczonego. Wizytę w mieście, zaczęliśmy od zwiedzania Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie uczniowie w atrakcyjny sposób mogły poznawać podstawy fizyki, chemii, czy matematyki. Następnie udaliśmy się na spacer po starym mieście, odwiedziliśmy Katedrę Świętych Janów, w której został ochrzczony Mikołaj Kopernik, przeszliśmy pod Dom Mikołaja Kopernika, w którym znajduje się muzeum i oczywiście udaliśmy się pod Pomnik Mikołaja Kopernika. Miłym akcentem kończącym wizytę w Toruniu był pobyt w kręgielni. Czas spędzony w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji, okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, współzawodnictwo na torze okazało się świetną zabawą.
16
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
W zeszłym tygodniu, a dokładnie 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z tym postanowiliśmy uczcić to święto nie tylko w formie zabawy i rywalizacji, ale także szlifując nasze umiejętności językowe. Wszyscy, którzy zechcieli pokazać, iż ojczysta polszczyzna nie jest im obojętna, a jednocześnie sprawdzić się, wzięli udział w dyktandzie "interpunkcyjnym". Zadanie polegało na uzupełnieniu tekstu o brakujące przecinki. Ten, kto popełnił najmniejszą liczbę błędów, wygrywał. O wynikach poinformowano pod koniec tygodnia. Natomiast jeśli komuś nie poszło najlepiej, nie musiał stresować się, że będzie to powodem jakichkolwiek przykrych emocji, bo wszyscy piszący kodowali swoje prace i później na podstawie kodu mogli zobaczyć, jak im poszło. W dyktandzie wzięli udział uczniowie z klas V-VIII. Odwagi nie zabrakło także pani dyrektor Joannie Wołodko, anglistce pani Aleksandrze Ałtyn i germanistce pani Annie Nierychlewskiej oraz pani Annie Szablewskiej uczącej przedmiotów ścisłych. Tym bardziej gratulujemy i dziękujemy wszystkim za wyrażony w ten sposób szacunek do jednego z najpiękniejszych i najtrudniejszych języków świata. Działanie koordynowali nauczyciele uczący przedmiotów humanistycznych.
"Historia o małej Ani, która nie potrafiła używać słów "
We wtorkowy poranek gościliśmy w naszej szkole Studio Artystyczne AKADA, którzy wystawili sztukę pt. " Ania, Sowa, Magia Słowa". Historia o małej Ani, która nie potrafiła używać słów "Przepraszam, proszę, dziękuję" miała na celu uświadomienie dzieciom, że dzięki tym słowom świat staje się lepszy. W inscenizacji występujące postacie uczyły dzieci dobrych manier z "magicznymi” słowami, oraz pokazały jak używać ich adekwatnie do sytuacji życia codziennego. Dzieci żywiołowo reagowały na poszczególne sceny, podpowiadały jak prawidłowo należy się zachowywać. Nauka płynąca z przedstawienia pomoże najmłodszym wcielać prezentowane zasady w życie.
4
"Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy.
W ubiegły czwartek odbyła się pokazowa lekcja biblioteczna, w której wzięli udział pierwszo- i czwartoklasiści. Głównym celem zajęć była promocja czytelnictwa, a książką, która stała się środkiem do osiągnięcia tego celu, była "Akademia pana Kleksa" Jana Brzechwy.
Biorący udział w zajęciach uświadomili sobie, że lektura szkolna nie musi być nudna i poznawana pod przymusem. Położono również nacisk na kształtowanie umiejętności z podstawy programowej: rozwijanie samodzielnej prezentacji wyników swojej pracy, uczestniczenie w projektach edukacyjnych czy rozwijanie krytycznego myślenia i formułowania opinii. Uczniowie klasy IV wcielili się w rolę ekspertów, gdyż znają już dzieło Brzechwy. Każdy z nich zarówno pomagał wykonywać zadania, jaki i sam musiał wykazać się umiejętnością dzielenia się swoją wiedzą.
Zajęcia biblioteczne polegały na przeniesieniu do realnego świata przedmiotów wykładanych w szkole Ambrożego Kleksa. Odbyła się lekcja kleksografii (z dodatkowymi zadaniami z kaligrafii), gdzie rozwijano wyobraźnię i ćwiczono zdolności pisarskie, lekcja przędzenia liter, na której uczniowie dowiedzieli się między innymi, czym jest pismo Braille'a czy nietypowa geografia łącząca w sobie lekcję wychowania fizycznego z wiedzą ortograficzną. Zastosowano także elementy gamifikacji. Zajęcia prowadzone były przez uczącą w klasie pierwszej panią dyrektor oraz bibliotekarza, co również stanowiło dla uczniów pewne novum i wymagało odnalezienia się w nowej sytuacji, w której zresztą poradzili sobie oni doskonale, a o tym świadczą już wyniki ich pracy.
10
Spotkanie poetyckie
24 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu gościli regionalną poetkę, panią Czesławę Krystynę Chojnicką – wielką miłośniczkę regionu, ziemi dobrzyńskiej i jej lokalnej historii. Uczniowie serdecznie przywitali panią Chojnicką, przedstawili Jej dorobek pisarski, a następnie zadawali intrygujące pytania, aby jak najlepiej poznać życie i twórczość poetki. Spotkanie było bardzo owocne. Uczniowie dowiedzieli się, że pani Krystyna ma na swoim koncie poetyckie i prozatorskie publikacje, jest członkiem Lipnowskiej Grupy Literackiej , a w przeszłości była nauczycielką. Pani Krysia za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana na ogólnopolskich konkursach literackich i artystycznych. Spotkanie zorganizowano w ramach edukacji regionalnej.
11