• Dyskoteka karnawałowa klas starszych.

          • W celu reintegracji po zdalnym nauczaniu zaraz po powrocie do tradycyjnej nauki uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w zorganizowanej dla nich dyskotece karnawałowej. Podczas wydarzenia odbyły się różne konkursy i zabawy taneczne, w których udział brali również nauczyciele i pani dyrektor. Na koniec uczniowie otrzymali paczki noworoczne ufundowane przez Radę Rodziców i Koło Łowieckie „ŻUBR”. Nad estetyczną formą upominków czuwali rodzice klasy VIII. Szczególne podziękowania składamy paniom: W. Celmer, A. Kowalskiej, A. Dziubiel, M. Ornowskiej, E. Jędrzejewskiej i A. Insadowskiej.

          • Bal karnawałowy

          • W czasie karnawału i z okazji walentynek w naszej szkole zorganizowano bal, w którym uczestniczyli uczniowie młodszych klas. W tym wyjątkowym dniu wszyscy okazywali sobie radość i świetnie się bawili na tle pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. W przerwie miedzy zabawami i konkursami uczniowie otrzymali słodkie upominki ufundowane przez: Radę Rodziców i Koło Łowieckie ,,Żubr".

          • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2022

          • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.  

              Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzimy  8 lutego. 

            DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. 

            Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

            W naszej szkole również dzieci uczyły się o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Poznały zagrożenia i korzyści płynące z Internetu.

            Z tej okazji wybrałem kilka ciekawych stron dotyczących bezpieczeństwa w sieci Internet:

            Zasady bezpieczeństwa w sieci:

            https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa

            https://www.gov.pl/.../bezpieczni-w-sieci--w-kazdym-wieku

            Porady:

            https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/porady

             

            Zagrożenia w sieci:

            https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zagrozenia

             

            Cykl filmów poświęconych bezpieczeństwu w sieci przygotowany przez Serwis Rzeczypospolitej Polskiej:

            https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki

             

            Sprawdź soje wiedzę o bezpieczeństwie w siei – quiz:

            https://sieciaki.pl/quizy

          • Podsumowanie XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie przez Karty Grabowskiego, nasza szkoła po raz kolejny aktywnie przyłączyła się do tego wydarzenia.

            Szkoła, dyrekcja oraz nauczyciele otrzymali specjalne podziękowania za udział w tej akcji.

          • Przygotowania do Finału WOŚP w naszej szkole

          • Wielkimi krokami zbliżamy się do 30. Finału WOŚP. Dwie uczennice naszej szkoły: Sylwia Jędrzejewska i Natalia Kiełkowska zostały wolontariuszkami sztabu WOŚP. Odebrały identyfikatory oraz puszki i są już gotowe do działania. W przyszłym tygodniu odbędzie się wielkie granie w naszej szkole. Zachęcamy także do udziału w konkursie organizowanym przez Sztab WOŚP Lipno, polegającym na wykonaniu pracy plastycznej o tematyce WOŚP.

          • Grudniowy Gość

          • 6 grudnia w dzień mikołajek w asyście Pani Elf zawitał do SP w Trzebiegoszczu Święty Mikołaj. Niecodzienni goście odwiedzili każdą klasę, rozpoczynając od dzieci z punktu przedszkolnego, a kończąc na uczniach klasy ósmej. Dzieci miały okazję zaśpiewać kolędę, wyrecytować wierszyk i poczęstować się słodkościami. Nietypowy Gość pełen humoru i zadowolenia obiecał całej społeczności szkolnej, że odwiedzi nas za rok!

          • Szkolny konkurs „Pomagamy zwierzętom” został rozstrzygnięty.

          • Do konkursu włączyła się cała społeczność uczniowska. Uczestnicy zmotywowani do aktywnego działania na rzecz bezdomnych zwierząt podczas zbiórki wspólnymi siłami uzbierali ponad 91 kilogramów karmy. Tym samym okazało się, że problem poruszany

            w naszej akcji nie jest obcy naszym podopiecznym.

            Zwycięzcami konkursu zostali:

            I miejsce – Natalia Majewska (punkt przedszkolny)

            Antek Pniewski (klasa I)

            II miejsce – Wiktoria Celmer, Wiktor Celmer, Maja Celmer (punkt przedszkolny)

            III miejsce – Dominika Kwatek (klasa V)

            Błażej Kwatek (klasa III)

          • Wspieramy Julkę

          • Kolejną akcją zorganizowaną w szkole dla Julii było wykonanie stroików świątecznych. Z tej okazji odbyło się spotkanie społeczności szkolnej, podczas którego pod nadzorem pani Małgorzaty Witkowskiej wykonano piękne stroiki. Ozdoby te sprzedano podczas akcji charytatywnej 27 XI 2021 w NCL- u w Lipnie. Uzyskaliśmy kwotę 930zł. Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkoły, nauczycielom, rodzicom i uczniom za zaangażowanie i okazane serce oraz pomoc w organizacji wielu wydarzeń charytatywnych wspierających Julię, mających miejsce w naszej szkole.

            ,, Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to, kim jest;

            nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” ( Jan Paweł II )

          • Żywa lekcja historii

          • W ramach działań związanych z edukacją patriotyczną i wprowadzaniem innowacji w naszej szkole miała miejsce żywa lekcja historii przeprowadzona przez grupę „Rekonstrukto”. Temat spotkania – „Ku niepodległej” – koncentrował się na opowieści o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę.

            Podczas tych eksperymentalnych zajęć zaprezentowane zostały dążenia niepodległościowe i stroje z epoki, między innymi strój szwoleżera, powstańca, kosyniera czy oficera I brygady Legionów Polskich. Niemałe wrażenie zrobiła też kolekcja replik broni używanych przez powstańców w I wojnie światowej.

            W ten sposób uczniom przybliżone zostały realia powstań narodowych: kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego, a także okres Księstwa Warszawskiego i I wojny światowej. Słuchacze dowiedzieli się o roli, jaką odegrał marszałek Józef Piłsudski w odzyskaniu niepodległości i stworzeniu jego legendy. Wszystkie te elementy wpisują się w krąg kultury i sztuki patriotycznej.

          • Wycieczka do Torunia

          • Dnia 16.11.2021 r. uczniowie klas I, II i III oraz dzieci z punktu przedszkolnego wraz z opiekunami p. R. Rozen i p. M. Witkowską wybrali się na wycieczkę do Torunia.

            Uczniowie rozpoczęli swój dzień w ,,Baju Pomorskim”, oglądając spektakl pt.,, Szewczyk Dratewka”. Popularna bajka o Szewcu Dratewce to pogodne i ciepłe przedstawienie o tym, że dobroć połączona z odwagą i ciekawością świata pomaga zwyciężyć zło i osiągać szczęście. W atrakcyjnej scenografii najmłodsi widzowie rozwijali swoją wyobraźnię, podziwiali grę aktorów, zobaczyli marionetki sycylijskie oraz inne pomysłowo skonstruowane lalki. Nie zabrakło też efektów specjalnych takich jak choćby ziejący dymem smok.

            Po spektaklu uczniowie, spacerując piękną toruńską starówką, przeszli do ,,Żywego Muzeum Piernika”. I tu także na dzieci czekała moc atrakcji. W jednej z sal maluchów spotkała miła Wiedźma Korzenna, która staropolskim językiem opowiedziała o egzotycznych przyprawach oraz leżakowaniu ciasta. Zainteresowani zdobyli wiedzę nie tylko o wypiekaniu pierników, ale również dowiedzieli się, kim był bartnik i co to takiego,, żarna”. Kolejną atrakcją była możliwość samodzielnego wykonania piernika, co z pewnością wpłynęło na rozwinięcie kreatywności dzieci, a w praktyce przełożyło się na twórcze przekształcenie piernikarskiego ciasta.

            Po tych niezwykłych wrażeniach zadowoleni i pełni dobrych wspomnień wróciliśmy do domu. Organizatorem wycieczki była dyrektor Joanna Wołodko.

          • Szkolny konkurs – „ORIGAMI”

          • Uczniowie Naszej Szkoły mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności w Szkolnym Konkursie „ORIGAMI” zorganizowanym w ramach innowacji pedagogicznej „Zostań dobrym matematykiem” realizowanej w szkole.

            I miejsce zajął Wojciech Kułakowski uczeń klasy VI

            II miejsce zajęli: Mateusz Celmer kl. VIII, Aleksandra Łęgowska kl. VI i Nikola Maćkiewicz kl. VIII.

            III miejsce zajęły: Martyna Żuchowska kl. VII i Kinga Dziubie kl. VIII.

            Gratulujemy. Dziękujemy za udział w konkursie.

            Anna Szablewska

            Krzysztof Lewandowski

          • Wycieczka do Torunia

          • W ubiegły poniedziałek, tj. 8.11.2021r. uczniowie klasy 6 i 7 wraz z wychowawcą panią Aleksandrą Ałtyn oraz opiekunem panią Renatą Rozen, wyruszyli na wycieczkę integracyjną do Torunia. Był to niesamowity dzień pełen różnorodnych atrakcji. Pierwszym punktem programu był seans w kinie Cinema City, który dostarczył uczestnikom nie lada wrażeń. Po projekcji filmu uczniowie udali się na kręgielnię, w której pobyt okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki nieco innej niż dotychczas. Ostatnim punktem programu był aktywny wypoczynek w parku trampolin Jump Arena. Tam pod czujnym okiem instruktorów uczniowie wzięli udział w rozgrzewce, a następnie próbowali swoich umiejętności w skokach na trampolinach, skokach przez przeszkody, ściance wspinaczkowej czy też lądując bezpiecznie w basenie z gąbkami. Po szaleństwie w parku trampolin uczniowie zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili bezpiecznie do domów. Główne cele wycieczki jakimi były integracja zespołów klasowych, zacieśnianie relacji koleżeńskich oraz propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku zostały w pełni zrealizowane.

            Wychowawca: Aleksandra Ałtyn

          • Mecz dla NIEPODLEGŁEJ

          • Edukacja historyczna młodego pokolenia oraz przybliżenie polskiej historii jest dla nas bardzo ważne. Łącząc sport i historię chcemy edukować najmłodszych mieszkańców naszego regionu.

            10 listopada br. nauczyciele, uczniowie i rodzice Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu uczcili 103. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

            Tego dnia odbył się IV Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły z okazji Święta Niepodległości. Udział wzięło pięć szkół z Gminy Lipno : SP Wichowo, ZS Radomice, SP Maliszewo, ZS Karnkowo, SP Trzebiegoszcz. Zmaganiom piłkarzy przyglądała się cała społeczność szkolna. Uczniowie gromko dopingowali swoje drużyny. Ostatecznie na I miejscu uplasowali się piłkarze z Zespołu Szkół w Karnkowie, II miejsce zajął Zespół Szkół z Radomic, III miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej w Maliszewie. Puchary i dyplomy zwycięskim zespołom wręczyła dyrektor szkoły pani Joanna Wołodko.

            Pomysłodawcą i inicjatorem meczu był p. Marek Baliński

          • „Szkoła do hymnu” 2021

          • Przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 cała społeczność naszej szkoły zaśpiewała hymn narodowy „Mazurka Dąbrowskiego”.

            Święto Niepodległości jest najważniejszym ze wszystkich świąt narodowych obchodzonych przez Polaków. Właśnie dlatego atmosfera towarzysząca upamiętnieniu tego wydarzenia nasycona była podniosłością, dumą i duchem patriotyzmu i taki charakter – pełen patosu, odniesień do tradycji i poszanowania narodowych symboli – miał przygotowany przez uczniów klasy V, VI i VIII apel z okazji 11 Listopada.

            Zaproszeni na tę uroczystość nauczyciele, rodzice i pozostali uczniowie dzięki specjalnemu repertuarowi piosenek odbyli melancholijną podróż przez wieki historii Polski: od momentu utraty jej niepodległości w 1795 roku, przez powstanie listopadowe i styczniowe, aż po I wojnę światową i odzyskanie suwerenności. Na scenie pojawił się Józef Piłsudski i to on, jako jeden z głównych ojców niepodległości, przypominał o często krwawej i męczeńskiej stronie działań narodowowyzwoleńczych. Opłakujące mężów, synów i ojców ubrane w żałobny strój wdowy przypominały wszystkim słuchaczom, że niepodległość jako wspólna wartość dana wszystkim Polakom okupiona była indywidualnym cierpieniem wielu tysięcy jednostek ludzkich – nie tylko żołnierzy i powstańców, ale też ich bliskich i rodzin.

            Nad sceną w godny sposób prezentował się orzeł z polskiego godła, zaś tło stanowiła biało-czerwona flaga, na końcu której pojawił się kontur naszej ojczyzny – Polski. W ten sposób podkreślamy, że tym, co powinno łączyć nas w swojej różnorodności, jest Ojczyzna jako wartość w swej niezmienności i jednolitości.

            Apel przygotowali Ewa Adamkiewicz i Piotr Arent, za scenografię odpowiedzialne była Małgorzata Witkowska i Renata Rozen. Opiekę nad sztandarem sprawuje Aleksandra Ałtyn.

          • Robotyna

          • Dodatkowe zajęcia w naszej szkole z robotyki. Uczniowie klas IV i V programują roboty Photony pod czujnym okiem p. H. Mazurkiewicz, zajęcięcia odwiedziła pani dyrektor.

            Programowanie robotów 

             Wyscigi robotów

          • Zbiórka karmy dla podopiecznych ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu.

          • W naszej szkole, jak co roku w miesiącu październiku, została zorganizowana zbiórka karmy dla podopiecznych ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu.

            Celem tego przedsięwzięcia było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych (rodziców) do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Do akcji włączyła się cała społeczność uczniowska.

            Najwięcej karmy przyniosły dzieci z punktu przedszkolnego i klas I–III.

            Wśród przyniesionych produktów żywnościowych znalazły się: sucha karma, puszki, saszetki oraz przysmaki dla psów i kotów. Łącznie udało nam się zebrać 91 kg karmy, która zostanie przekazana potrzebującym zwierzętom w wyżej wymienionym schronisku.

            Cieszymy się, że tak wielu uczniów i rodziców włączyło się w naszą akcję charytatywną. Dzielmy się tym, co mamy - to dobry nawyk!

          • Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

          • „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w czasie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, a szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            W związku z tym pod opieką p. dyrektor Joanny Wołodko i p. katechetki Hanny Mazurkiewicz uczniowie pojechali na cmentarz w Suminie, gdzie między innymi sprzątali opuszczone groby oraz odwiedzili i pomodlili się przy miejscach pochówku nauczycieli i dyrektorów naszej szkoły spoczywających na tym cmentarzu.

            Uczniowie zapalili światło pamięci na grobie wieloletniej nauczycielki szkoły w Trzebiegoszczu pani Doroty Weiss, a także na mogile pana Zielenieckiego – pedagoga, który w wypełnianiu swojej misji nauczycielskiej aktywnie przeciwstawiał się rosyjskiemu zaborcy – oraz w miejscu ostatniego spoczynku dyrektorów szkoły Jana Zygmunta Wojciechowskiego i Zdzisława Chojnickiego. Modlitwa i zaduma wyrażające szacunek młodych ludzi wobec milczącej historii istnień ludzkich, których droga zakończyła się na cmentarzu w Suminie, towarzyszyły zebranym również nad zbiorową mogiłą ofiar mordu hitlerowskiego oraz grobowcach księży i proboszczów. Modlitwę poprowadziła pani katechetka.

            Takie akcje przeprowadzane są w naszej szkole od wielu lat.

            Dzięki niej młodzież poznaje historię regionu i uczy się szacunku dla tradycji. Na uwagę zasługuje fakt, że kwiaty i znicze, które zostały złożone na nagrobkach cmentarza parafialnego w Suminie i mogiłach wspaniałych nauczycieli to prawdziwa lekcja wychowania w tradycji, historii i religii.

            Tym samym przyłączyliśmy się do programu „Szkoła pamięta” - zgodnie z zaleceniami ministra edukacji, który odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich. W roku ważnych wydarzeń – 103. rocznicy Niepodległości Polski, 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego – chcemy uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

          • Pomagamy Julii

          • https://www.siepomaga.pl/wplata/jMSGrlJA...

            Z Julką – zawsze. Całym sercem i w różny sposób staramy się o to, by Julka bardziej mogła cieszyć się swoim dzieciństwem. Cała społeczność naszej szkoły: uczniowie, nauczyciele, ale także rodzice i pracownicy obsługi – wszyscy dokładamy nasze małe cegiełki w wielkiej sprawie, którą jest polepszenie stanu zdrowia Julii. Szkoła zaplanowała i realizuje cykliczne wydarzenie, w ramach którego co tydzień inna klasa piecze słodkie przysmaki, by potem sprzedawać je, a zarobione w ten sposób pieniądze przekazywać na zbiórkę na stronie siepomaga. Wiele osób z naszej szkoły dokonuje tam także indywidualnych wpłat. Oprócz tego są i tacy, którzy kierując się nie tylko odruchem serca, ale i praktycznym podejściem do całej akcji, postanowili przekazać 1% swojego podatku po to, by akcja nabrała tempa. Ponadto 25 września wybieramy się na PUK Arenę, gdzie ramię w ramię z innymi szkołami będziemy zdobywać fundusze na leczenie naszej dzielnej Julii. Planujemy loterię fantową i zamierzamy częstować lemoniadą. Inną naszą aktywnością jest zbiórka kasztanów i mająca odbyć się w najbliższych tygodniach sprzedaż własnoręcznie wykonanego rękodzieła w postaci dekoracji z jesiennymi motywami. Wszystkie te działania, których liczba na pewno jeszcze się zwiększy, mają na celu to, by w możliwie najszybszym czasie zebrać jak największą kwotę. Pierwsze efekty już są… Klasy IV i V z upieczonych słodkości zebrały kwotę 622 zł. Może wkrótce i życie Naszej Julii uda nam się wspólnymi siłami nieco osłodzić.