• Szkolny konkurs plastyczno-językowym niemiecko-angielski

          • W dniu 20 XII br. miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w szkolnym konkursie plastyczno-językowym na obrazkowy słowniczek bożonarodzeniowy w języku angielskim (dla klas 7-8 również niemieckim) pt. "MY CHRISTMAS DICTIONARY". Głównym celem konkursu bylo rozwijanie zainteresowań językowych oraz popularyzacja tradycji świątecznych krajów anglojezycznych i niemieckojęzycznych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Jury przyznało następujące miejsca w trzech kategoriach: KLASY 1-3: I miejsce - Aleksander Wilczyński II miejsce - Antoni Kułakowski oraz Nikodem Stasiaczyk III miejsce - Laura Mackiewicz oraz Lena Dankowska KLASY 4-6: I miejsce - Miłosz Celmer II miejsce - Oliwia Dankowska III miejsce - Zuzanna Kułakowska KLASY 7-8: I miejsce - Aleksandra Łęgowska II miejsce - Dominika Kwatek III miejsce - Zuzanna Kowalska Dziękujemy uczniom za zaangażowanie Organizatorki Aleksandra Ałtyn Katarzyna Matczak

          • IX edycja Gminnego Konkursu Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych dla uczniów kl. 0 – III.

          • 15 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wichowie odbyła się IX edycja Gminnego Konkursu Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych dla uczniów kl. 0 – III. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali dzieci i uczniowie z naszej szkoły: Wiktor Celmer(oddział przedszkolny), Bartosz Stasiaczyk (kl. II) oraz Nikodem Stasiaczyk (kl. III) Serdecznie gratulujemy talentu artystycznego oraz scenicznej odwagi - wielkie brawa!

          • Mikołajkowy wyjazd

          • W czwartek 14 grudnia klasy VI-VIII wraz z wychowawcami w mikołajkowym nastroju odwiedziły Toruń. Naszą wycieczkę zaczęliśmy od kreatywnych warsztatów, podczas których każdy uczeń wykonał samodzielnie świeczkę. Następnie udaliśmy się do kina na film „Życzenie”. Na zakończenie wyjazdu odwiedziliśmy Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Mieście. W radosnych nastrojach, pełni pozytywnej energii wróciliśmy do domu.

          • " Gęś w kosmosie"w ramach tegorocznej ,,Kujawsko-Pomorskiej gęsiny na świętego Marcina”.

          • W dniu 12 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród z konkursu plastycznego " Gęś w kosmosie"w ramach tegorocznej ,,Kujawsko-Pomorskiej gęsiny na świętego Marcina”. Nasi młodzi artyści - Kuba Sitek (4- latek) za zajęcie III miejsca oraz Eliza Maćkiewicz ( 5- lat) za wyróżnienie otrzymali dyplomy oraz nagrody.

            – Wspaniale połączyliście w swoich pracach dwa z pozoru niemożliwe do połączenia tematy- gęsinę i kosmos. Trzeba być bardzo kreatywnym, żeby stworzyć takie prace. (..) To dzięki takim akcjom i konkursom hasło i marka ,,Kujawsko-Pomorska gęsina na świętego Marcina” są rozpoznawane w całym kraju – zwrócił się do laureatów konkursu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. JESZCZE RAZ WIELKIE BRAWA !!!

          • Zajęcia warsztatowe propagujące zasady savoir-vivre

          • Człowieka tworzą charakter i maniery”

            Cyceron

            Misja szkoły

            Wyposażanie uczniów w wiedzę i umiejętności, które będą im niezbędne w późniejszym życiu, wspieranie rozwoju osobowego i budowanie więzi międzyludzkich, nauka szacunku do drugiego człowieka i życzliwości to zadania, które – między innymi – wypełniają szkoły.

            W dniu 11 grudnia 2023 roku w naszej szkole w klasach IV-VIII odbyły się zajęcia warsztatowe propagujące zasady savoir-vivre dla nastolatków, które poprowadziła Pani Klaudia Makowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipnie. Założeniem warsztatów było zapoznanie uczniów ze standardami dobrego wychowania oraz wskazanie, jaki ma ono wpływ na codzienne życie i relacje rówieśnicze. W czasie zajęć uczniowie i uczennice w przyjaznej atmosferze opracowali zasady kulturalnego stylu bycia w różnych sytuacjach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na temat tolerancji w szkole i poza nią.

          • Mikołajki

          • 6 grudnia w dzień mikołajek zawitał do SP w Trzebiegoszczu Święty Mikołaj. który odwiedzili każdą

            klasę, rozpoczynając od dzieci z punktu przedszkolnego, a kończąc na uczniach klasy ósmej.

            Dzieci miały okazję zaśpiewać kolędę i poczęstować się słodkościami rozdawanymi przez panią

            dyrektor. Nietypowy Gość pełen humoru i zadowolenia obiecał całej społeczności szkolnej,

            że odwiedzi nas za rok!

          • Malarskie warsztaty

          • Dnia 4 grudnia br. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole wspaniałą artystkę. Zawitała do nas Pani Krystyna Zagrabska jedna z najbardziej rozpoznawalnych i utalentowanych hafciarek regionu Kujaw. Pani Krystyna zajmuje się również malarstwem fajansowym, koronkarstwem oraz pisankarstwem. Posiada nieocenione zasługi w pracy Oddziału Włocławskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Współpracuje także z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Za promocję regionu została wielokrotnie nagrodzona , m.in. odznaką honorową ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultywowania kultury ludowej. Od 2000 roku corocznie uzyskuje Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego w ,,Konkursie Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych”.

            Uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział w warsztatach zdobienia bombek malarstwem fajansowym. Kolorowali również kartki bożonarodzeniowe, świetnie się przy tym bawiąc. Pani Krystyna podzieliła się z nami swoją pasją, udzieliła cennych malarskich wskazówek, prezentując technikę ozdabiania tradycyjnymi wzorami. Byliśmy pod wrażeniem umiejętności Artystki. Serdecznie dziękujemy Pani Krystynie za wizytę w naszej szkole i malarskie zajęcia.

            Warsztaty miały na celu poznanie specyfiki regionu oraz rozwój postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej, w tym dziedzictwa kulturowego jako część Polski i Europy.

            Dyrektor szkoły Pani Joanna Wołodko podziękowała Pani Krystynie Zagrabskiej za cenne spotkanie i oznajmiła, że liczy na kolejne odwiedziny.

          • Konkurs recytatorski w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wichowie

          • Bardzo miło jest nam ogłosić, że podczas odbywającego się 29 listopada 2023 r. gminnego konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej pt. "Polska - moją Ojczyzną" uczniowie naszej szkoły, czyli Oliwia Dankowska, Łukasz Sajnaga oraz Wojciech Kułakowski doskonale zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie oraz wykazali się postawą miłości do naszej ojczyzny Polski. Łukasz Sajnaga zdobył II miejsce w kategorii uczniów klas IV-VI, zaś Wojciech Kułakowski zdobył I miejsce w kategorii uczniów VII-VIII.

            Warto dodać, że w konkursie wzięły udział wszystkie szkoły z naszej gminy.

            Gratulujemy!

          • Szkolny konkurs religijny.

          • W związku z peregrynacją obrazu Jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej z okazji obchodów 900-lecia Diecezji Włocławskiej i Nawiedzeniem Cudownego Obrazu NMP Częstochowskiej w parafii Sumin 31 listopada – 1 grudnia 2023r. w październiku br. ogłoszony został konkurs szkolny pt. „Najpiękniejsza sukienka dla Maryi i Jezusa” zaprojektowana przez wszystkich uczniów z wychowawcami z podziałem na klasy. Uczniowie do konkursu podeszli bardzo rzetelnie, pokazując wiele kreatywności i zaangażowania. Prace okazały się tak oryginalne, że pani dyrektor Joanna Wołodko z nauczycielami mieli olbrzymi problem z wyłonieniem najpiękniejszej. Podjęto więc decyzję, że wszystkie prace otrzymają wyróżnienia, a najlepszą nagrodą będzie wystawa prac na korytarzu i zamieszczenie ich na gazetce religijnej w kościele parafialnym w Suminie w czasie Nawiedzenia Cudownego Obrazu. Młodym artystom gratulujemy. Taka inicjatywa wpływa na duchowy rozwój młodego człowieka, uczy szacunku do dorobku chrześcijaństwa oraz należytej postawy wobec Boga i Maryi. Nad konkursem czuwała pani katechetka Hanna Mazurkiewicz.

          • Dzień Życzliwości

          • Niezwykły dzień - Dzień Życzliwości - obchodziliśmy dziś w naszej szkole. Uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawczyniami wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez panią Marlenę Kowalczyk. Celem zajęć było zachęcenie dzieci i młodzieży do okazywania innym uprzejmości, dobroci i koleżeństwa, a także uświadomienie im, że pozytywna energia, którą przekazujemy wraca do nas z nawiązką. Podjęte działania miały na celu promowanie i rozwijanie u uczniów postawy szacunku, życzliwości i wrażliwości na drugiego człowieka. Zdecydowanie był to dzień miłych słów, gestów i uśmiechu. Wyrażamy nadzieję, że życzliwość na stałe zagości w naszej szkole

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

          • Dnia 17 listopada 2023r. szkoła wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Była to już XIII edycja tego wydarzenia. Akcja ma na celu przypomnienie przez uczniów tabliczki mnożenia niezbędnej w nauczaniu matematyki jak i codziennym życiu. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia się w tabliczce mnożenia na odpowiednim dla siebie poziomie. Każdy uczeń, który zdał egzamin, otrzymał imienny certyfikat eksperta tabliczki mnożenia i sowę. Na gazetkach w holu szkoły przygotowano okolicznościową dekorację z plakatami, przykładami „sprytnego liczenia”, propagującymi znajomość Tabliczki Mnożenia. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom, którzy dołączyli do tego wydarzenia.

            Dodatkowo uczniowi klas IV-VIII rywalizowali w Tabliczce mnożenia na czas.

            MISTRZAMI SZKOŁY ZOSTALI:

            I MIEJSCE – KARINA KIEŁKOWSKA – klasa VII

            II MIEJSCE – PIOTR BONIECKI – klasa VIII

            III MIEJSCE – WOJCIECH KUŁAKOWSKI I ALEKSANDRA KOTARSKA - klasa VIII.

            GRATULUJEMY I ZAPRASZAMY DO KOLEJNEJ AKCJI ZA ROK.

          • Zdrowe żywienie i savoir vivre

          • Uczniowie z klasy I-III oraz dzieci z oddziału i punktu przedszkolnego udały się do sali gimnastycznej, gdzie przystąpiły do wykonania ważnego zadania związanego z przygotowaniem owocowych sałatek, zdrowych kanapek i kolorowych szaszłyków.

            O zdrowym jedzeniu i prawidłowych nawykach żywieniowych oraz o zasadach savoir-vivre’u podczas spożywania posiłku opowiedział zaproszony gość absolwent naszej szkoły pan Krzysztof Kiełkowski.

            Nasz ekspert zaprezentował, jak prawidłowo powinny być ułożone sztućce przy talerzu oraz wspomniał o kulturze zachowania się w restauracji. Wielokrotnie również podkreślał i zachęcał dzieci do zdrowego odżywiania się.

            Dzieci podczas wykonywania zadania nie tylko dowiedziały się o korzyściach płynących ze zdrowego odżywiania się, nauczyły się współpracy, zasad efektywnego komunikowania się, ale nawet wyrażania własnych emocji. Promowanie zasad dobrego wychowania należy do priorytetów kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty na rok 2023/2024.

            Efektem przeprowadzonej akcji będzie dalsza współpraca z panem Krzysztofem polegająca na odwiedzinach w jednej z restauracji w celu wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności w praktyce.

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uroczyście i wzniośle uczcili 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

            Tego dnia odbył się też VI Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły. Rywalizowały trzy drużyny. Na I miejscu uplasowali się piłkarze ze Szkoły Podstawowej w Maliszewie, II miejsce zajął Zespół Szkół z Radomic, III miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej w Trzebiegoszczu. Puchary i dyplomy zwycięskim zespołom wręczyła dyrektor szkoły pani Joanna Wołodko.

            Za organizację przedsięwzięcia odpowiedzialni byli nauczyciele: Ewa Adamkiewicz i Marek Baliński.

          • „Szkoła pamięta”

          • Nasza szkoła włączyła się w akcję MEN 2023 pt. „Szkoła pamięta”. Wyjazd na cmentarz. to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w czasie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, a szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W związku z tym uczniowie naszej szkoły pod opieką dyrektor szkoły p. Joanny Wołodko , p. katechetki Hanny Mazurkiewicz pojechali na cmentarz parafialny w Suminie, gdzie między innymi sprzątali opuszczone groby oraz odwiedzili i pomodlili się przy miejscach pochówku nauczycieli, dyrektorów naszej szkoły i księży spoczywających na tym cmentarzu. Uczniowie zapalili światło pamięci na grobie wieloletniej nauczycielki szkoły w Trzebiegoszczu pani Doroty Weiss, a także na mogile pana Zielenieckiego – pedagoga, który w wypełnianiu swojej misji nauczycielskiej aktywnie przeciwstawiał się rosyjskiemu zaborcy – oraz w miejscu ostatniego spoczynku dyrektorów szkoły Jana Zygmunta Wojciechowskiego i Zdzisława Chojnickiego. Modlitwa i zaduma wyrażające szacunek młodych ludzi wobec milczącej historii istnień ludzkich, których droga zakończyła się na cmentarzu w Suminie, towarzyszyły zebranym również nad zbiorową mogiłą ofiar mordu hitlerowskiego oraz grobowcach księży i proboszczów. Modlitwę poprowadziła pani katechetka. Takie akcje przeprowadzane są w naszej szkole od wielu lat. Dzięki niej młodzież poznaje historię regionu i uczy się szacunku dla tradycji. Na uwagę zasługuje fakt, że kwiaty i znicze, które zostały złożone na nagrobkach cmentarza parafialnego w Suminie i mogiłach wspaniałych nauczycieli to prawdziwa lekcja wychowania w tradycji, historii i religii.

          • Pomoc dla Krzysia

          • Dnia 13 X b.r. w naszej szkole odbył się charytatywny kiermasz ciast. Celem tej akcji była zbiórka pieniędzy na pomoc Krzysiowi- tegorocznemu absolwentowi naszej szkoły, który zmaga się z ciężką chorobą. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród całej społeczności szkolnej. Poprzez organizację tego typu wydarzeń uczymy postawy pomagania potrzebującym oraz bezinteresownego działania na rzecz innych. Z całego serca dziękujemy rodzicom zaangażowanym w prace związane z wypiekami, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za okazaną pomoc i wsparcie. Zebrana kwota została w całości przekazana rodzicom Krzysia.

             

          • "Sindbad żeglarz"

          • 5 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć niezwykłe przedstawienie pt:"Sindbad żeglarz". To spektakl na lodzie, który wzbudza emocje i zachwyca publiczność swoją piękną scenografią oraz niezwykłymi występami artystycznymi. Ta wyjątkowa rewia na lodzie przenosi nas w magiczny świat przygód, podróży i tajemniczych zdarzeń. Melodie i dźwięki idealnie oddają klimat podróży Sindbada i podkreślają napięcie oraz magię scen, które rozgrywają się na lodowisku. Wyjazd na tę rewię na lodzie zapewnia nie tylko niezapomniane wrażenia artystyczne, ale także szansę na chwilę oderwania się od codzienności i zaanektowanie w magię światła.

          • Ślubowanie klasy I

          • Ślubujemy! Tradycją naszej szkoły jest to, że pierwszoklasiści wchodzą w poczet uczniów podczas uroczystego pasowania. Tak stało się też i w tym roku, ale wszystko odbyło się w taki sposób, w którym tradycja urzeczywistniła się w unowocześnionej formule. Forma ślubowania celowała bowiem w stylistykę zapożyczoną z „Gwiezdnych wojen”. Uczniowie musieli zdać test wiedzy i sprawności przeprowadzony przez Lorda Wiedzera łudząco przypominającego Lorda Dartha Vadera. Po przejściu tej próby mogli oficjalnie wstąpić na pokład statku Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu. Wówczas pani dyrektor Joanna Wołodko dokonała uroczystego pasowania na ucznia każdego z pierwszaków, natomiast ich wychowawczyni Małgorzata Witkowska założyła im birety, a także odznaczyła wszystkich pamiątkowymi medalami i upominkami. Nie dziwi, że tradycyjny ołówek, którym do tej pory co roku dokonywano obrzędu, tym razem musiał ustąpić świetlnemu mieczowi. Podczas wydarzenia pojawiła się muzyka filmowa oraz czołówka z charakterystycznymi, gwiezdnymi napisami. Nie zabrakło nawet czasoprzestrzennego tunelu, przez który Ada, Lena, Maja, Antoni i Szymon przedostawali się na stronę tych, którzy pragną się uczyć i zdobywać wiedzę, czyli na jasną stronę mocy.

            Na uroczystości pojawili się też zaproszeni goście - wójt gminy Lipno Andrzej Szychulski oraz zastępca wójta pan Kazimierz Montowski, a także bibliotekarka pani Marlena Kowalczyk. Wszyscy goście wręczyli świętującym drobne prezenty.

            Podczas pasowania na ucznia nie zapomniano o obchodzonym w niedalekim czasie święcie oświaty, czyli Dniu Edukacji Narodowej.

            Wychowawczyni klasy I pani Małgorzata Witkowska serdecznie podziękowała wszystkim zaangażowanym w to jedno z najważniejszych w roku szkolnym wydarzeń. Swoją pomocą służyli: pan Piotr Arent przy opracowaniu scenariusza oraz pani Renata Rozen przy tworzeniu dekoracji. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli natomiast rodzice pierwszaków. Warto dodać, że Ci również składali uroczyste ślubowanie. Dzięki nim najmłodsi mogli cieszyć się z dbałością przygotowanym poczęstunkiem oraz tematycznymi upominkami, a to z pewnością przyczyni się do zapadnięcia tego wydarzenia w pamięci pierwszoklasistów.

          • DN

          • Wszystkim Nauczycielom i pracownikom obsługi z najlepszymi życzeniami.

             

          • Wybory Samorządu Szkolnego

          • 29 września w naszej szkole odbyły się wybory Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcje w samorządzie przedstawili swój program na forum szkoły. Następnie uczniowie oraz nauczyciele oddali swój głos na wybranego reprezentanta. Nad całością przebiegu wyborów czuwała pani Aleksandra Ałtyn- opiekun SU. Oto członkowie Samorządu Szkolnego w roku szk. 2023/2024:

            Przewodniczaca: Oliwia Dankowska

            Z-ca przew.: Łukasz Sajnaga

            Skarbnik: Natalia Gajewska

            Sekretarz: Aleksandra Kotarska/ Nikola Jędrzejewska

            Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów oraz owocnej pracy na rzecz społeczności szkolnej