Wśród uczniów naszej szkoły nie brakuje prawdziwych pasjonatów historii i miłośników Ziemi Dobrzyńskiej. Uczniowie z klas siódmej i ósmej wraz z dyrektor szkoły panią Renatą Rozen i panią Ewą Adamkiewicz postanowili uczcić rocznicę wybuchu powstania styczniowego (największego polskiego zrywu narodowego 22 stycznia 1863 r.), a jednocześnie poznać fragment ukochanej Ziemi Dobrzyńskiej.
Uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze w miejscach pamięci narodowej i uczcili minutą ciszy tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny. 22 kwietnia 1863 roku miała miejsce bitwa pod Nietrzebą (dziś część wsi Lubianki, gmina Chrostkowo, powiat lipowski). Doszło tu do starcia ok. 100-osobowej grupy polskich powstańców z oddziałem wojsk rosyjskich. W tym miejscu znajduje się obok metalowego krzyża kamień z pamiątkową tablicą. Tuż obok dostrzegamy drewniany młyn wodny, w którym część powstańców schroniła się przed Rosjanami.
Z kolei obok Sanktuarium Matko Bożej Bolesnej w Oborach na cmentarzu na wzgórzu zwanym Kalwarią odsłonięto w 2023 roku Pomnik Narodowej Pamięci Ziemi Dobrzyńskiej. Obelisk upamiętnia 6560 bohaterów Ziemi Dobrzyńskiej walczących o niepodległość na przestrzeni 300 lat. W urnie, która jest częścią pomnika, znajduje się kapsuła z nazwiskami bohaterów oraz ziemia z tych miejsc, na których walczyli mieszkańcy Ziemi Dobrzyńskiej. Na pomniku wymieniono nazwy miejsc walk i męczeństwa Polaków. Uwagę zwracają herby Ziemi Dobrzyńskiej i powstań narodowych. Na zwieńczeniu pomnika umiejscowiono orła. Na cmentarzu spoczywają m.in. Józef Pawłowski uczestnik bitwy pod Monte Cassino odznaczony krzyżem Virtuti Militari oraz Stefan hrabia Sumiński herbu Leszczyc – Bróg oficer huzarów pruskich.
Dzięki życzliwości jednego z zakonników karmelitów uczniowie mogli zejść do krypty i zobaczyć grób o. Wincentego Józefa Kruszewskiego, który zmarł w opinii świętego i Kaplicę Pamięci. Według niepotwierdzonych źródeł w sanktuarium w Oborach miał przebywać także kompozytor światowej sławy Fryderyk Chopin. W kruchcie kościoła w 150. rocznicę śmierci Chopina odsłonięto pamiątkową tablicę, a z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka ustawiono brązowe popiersie kompozytora.
Wyjazd miał na celu pogłębienie wiedzy uczniów na temat historii naszego regionu oraz upamiętnienie wydarzeń i postaci, które wpływają na budowanie tożsamości narodowej.