• Lekcja otwarta z języka polskiego „Nasz Patron – Jan Kochanowski”

          • Na sam koniec roku szkolnego 2021/2022 jako uwieńczenie działań związanych z procesem edukacyjnym została zaplanowana i przeprowadzona lekcja otwarta, której autorem był polonista pan Piotr Arent. Zajęcia miały charakter warsztatowy, zaś tematycznie koncentrowały się na sylwetce patrona szkoły. Ich wyjątkowość wiązała się również z faktem, iż stanowiły one formę obchodów XX-lecia nadania naszej placówce imienia Jana Kochanowskiego. W rolę hospitantów wcielili się zaproszeni goście: dyrektor szkoły pani Joanna Wołodko, polonistka i historyczka pani Ewa Adamkiewicz, anglistki pani Aleksandra Ałtyn pani Marzena Kowalska.

            Podzieleni na cztery grupy uczniowie klas IV-VIII musieli wykonać szereg działań składających się na trzygodzinną lekcję. Grupy rywalizowały ze sobą, zdobywając punkty za poprawne odpowiedzi lub dobre wykonanie zadań. Poniżej zaprezentowane zostały najważniejsze z aktywności podjętych na lekcji.

            1. Przyporządkowywanie nazwisk sławnych Janów do dziedziny ich działalności.

            2. Wyszukiwanie informacji w przestrzeni internetowej.

            3. Minidrama – zaprezentowanie sylwetki Jana Kochanowskiego oraz wywiad z aktorami wcielającymi się w role kustosza i pracowników Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, a następnie praca z usłyszanym wcześniej tekstem.

            4. Wirtualny spacer po muzeum.

            5. Odczytywanie informacji turystycznych związanych z cennikiem i czasem odwiedzin (zadania matematyczne i wyszukiwanie treści wyrażonych pośrednio).

            6. Wysłuchanie dwóch fraszek w interpretacji chóralnej i przy użyciu instrumentarium typowego dla epoki renesansu oraz zapisanie tekstu dzieł ze słuchu.

            7. Stworzenie modelu witryny internetowej o wybranej fraszce Jana z Czarnolasu.

            8. Poznanie współczesnych znaczeń archaizmów poprzez metodę gry.

            9. Kaligraficzny zapis piórem wybranego archaizmu i zapamiętanie definicji słów dawnych.

            10. Miniquiz z wiedzy na koniec lekcji.

            11. Ewaluacja w formie pokolorowanego drzewa – im zieleńsza korona, tym wyższa ogólna ocena lekcji i nabytej na niej przez ucznia wiedzy.

            Recenzje

            „Wszystkie działania nauczyciela miały ścisłe odniesienie do podstawy programowej z języka polskiego, czasem nawet wykraczając poza ten przedmiot. Postawa prowadzącego zajęcia w bezstresowy i naturalny sposób zachęcała uczniów do podejmowania aktywności i logicznego myślenia. Lekcja nie miała nic wspólnego ze żmudnym podawaniem wiedzy w formie wykładu, a następnie wykonywaniem sztucznych ćwiczeń. Metoda gamifikacji okazała się doskonałym wyborem!”. – Dyrektor Joanna Wołodko

            ,,Moim zadaniem lekcja była wyborna. Zaimponowała mi różnorodność przedstawianych treści i zadań do wykonania: od wyłożenia dokonań renesansowego poety przez wirtualny spacer po czarnoleskim muzeum, od rozszyfrowania znaczenia archaizmów po tworzenie strony internetowej z tagami. Technika pracy nauczyciela wręcz magnetyzowała, a motywacja uczniów do aktywności rosła z każdą chwilą. Mistrzowskim posunięciem okazało się włączenie ósmoklasisty do działania, który wcielił się w rolę Jana Kochanowskiego. Nauczyciel był nie tylko przygotowany merytorycznie, ale również doskonale potrafił wyzwalać emocje: od radości po wzruszenie, a to bardzo ważne w dzisiejszym świecie, w którym coraz mniej empatii. Pojęłam, jak tytaniczną pracę musiał wykonać nauczyciel, gdyż przygotowanie tylu pomocy dydaktycznych wymagało z całą pewnością oddania się sprawie. Uczniowie także byli oczarowani formą zajęć. Pracowali wytrwale i z dużym zaangażowaniem, chcąc sprostać wyzwaniu. Sądzę, że pomysłowość i zapał nauczyciela zasługują na najwyższą notę”. – Ewa Adamkiewicz

            „Zajęcia prowadzone były w bardzo interesujący sposób. Miła atmosfera oraz zróżnicowane metody pracy sprzyjały aktywizacji uczniów oraz pozwalały w swojej atrakcyjności na pozbawione niepotrzebnych utrudnień chłonięcie wiedzy o wcale nie łatwej w zrozumieniu, a wręcz nieco odległej dla współczesnej młodzieży postaci Jana Kochanowskiego. Na podziw zasługuje także profesjonalne przygotowanie do zajęć”. – Aleksandra Ałtyn

            „Lekcja otwarta z języka polskiego przygotowana przez pana Piotra Arenta była bardzo ciekawym doświadczeniem zarówno dla mnie, jako nauczyciela obserwującego, jak i uczniów biorących w niej udział.

            Wszystkie metody dobrane do przeprowadzenia lekcji były trafne, a nauczyciel w sposób stały monitorował postęp uczniów oraz przekazywał im na bieżąco informacje o postępach pracy i efektach. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematyką zajęć, a postać i twórczość Jana Kochanowskiego była przez nich odkrywana z wielkim entuzjazmem.

            Na szczególną uwagę zasługują przyjemna atmosfera, która panowała podczas zajęć oraz profesjonalizm osoby prowadzącej”. – Marzena Kowalska

          • Wyjazd do świetlicy w Kolankowie

          • W środę w ostatnim tygodniu przed zakończeniem roku szkolnego nadrobiliśmy bardzo ważne zaległości, a mianowicie wreszcie mogliśmy obchodzić Dzień Dziecka w sposób, w jaki dzieciom podoba się to najbardziej, czyli bawiąc się, śmiejąc i ciesząc z każdej chwili. Tak właśnie wyglądał wyjazd do świetlicy w Kolankowie zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Lipno. Dzieci z punktu przedszkolnego oraz klas I-III wyśmienicie spędziły czas, zjeżdżając na dmuchańcach, malując sobie twarze czy tatuując się zmywalnymi tatuażami. Do przyjemniej atmosfery doszła także świetna pogoda i słoneczne humory.

          • „ Noc w szkole”

          • Okazję do spędzenia nocy w szkole mieli uczniowie klas IV-VIII, którzy odpowiednio przygotowani – wyposażeni w śpiwory, poduszki i zapasy smakołyków, wzięli udział w akcji „Noc w szkole” w dniach 20/21 czerwca br. Licznie zgromadzonych na to wydarzenie ochotników czekało mnóstwo atrakcji. Wzięli oni udział konkursach i zabawach drużynowych, które były nie lada wyzwaniem i dostarczyły mnóstwo uśmiechów i radości. Chętnie zasiedli do wspólnego posiłku – pizzy, a następnie bawili się przy akompaniamencie ulubionych piosenek. Późnym wieczorem zorganizowano oglądanie filmu na dużym ekranie. Jak się okazało szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką i ciężką pracą, a może być także miejscem świetnej zabawy. Noc spędzona w szkole pokazała placówkę z zupełnie innej, mniej oficjalnej strony. Dostarczyła zgromadzonym uczniom dużo frajdy i umożliwiła integrację z koleżankami i kolegami z innych klas. Noc w szkole pod opieką opiekunów: pani Aleksandry Ałtyn, Aldony Maćkiewicz, Renaty Rozen, Hanny Mazurkiewicz i Marka Balińskiego oraz przy wsparciu Pani Dyrektor oraz pozostałych nauczycieli upłynęła bardzo szybko, choć nie każdemu udało się zmrużyć oko

          • Wizyta na Policji w Lipnie

          • W dniu 10 czerwca dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I –III poznali na czym polega praca policjantów i jak bardzo jest odpowiedzialna. Uczniowie mieli możliwość obserwacji pracy funkcjonariuszy poszczególnych wydziałów, a zwłaszcza precyzję pionu kryminalistycznego. Wszyscy byli zafascynowani strzelnicą, ale największe wrażenie wywarł pokaz agresji i posłuszeństwa psa służbowego. Mając na uwadze perspektywę planowania przyszłości, niektórzy uczniowie mocno zainteresowali się pracą w Policji. Pragniemy podziękować za życzliwość, ciepłe słowa i uśmiech, który towarzyszył w czasie spotkania. Dziękujemy za okazaną nam troskę i codzienne dbanie o nasze bezpieczeństwo.

          • Wizyta w Straży Pożarnej w Lipnie

          • W dniu 9 czerwca uczniowie klas młodszych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu dzięki uprzejmości Komendanta PSP w Lipnie mogły zapoznać się z pracą wykonywaną przez strażaków. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wielki, czerwony wóz strażacki, do którego każde dziecko mogło wejść. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Składamy serdeczne podziękowanie strażakom za miłe przyjęcie.

          • Wycieczka kl VIII do Torunia

          • Dnia 9 czerwca 2022 r. uczniowie klasy ósmej pod opieką wychowawcy Hanny Mazurkiewicz i p. Marka Balińskiego wyjechali pociągiem do Torunia. Wspólna podróż, kino, pizza i pyszne lody u Lenkiewicza oraz spacer nad Wisłą pozwoliły zapomnieć o stresie po egzaminie i miło spędzić razem czas przed pożegnaniem ze szkołą.

          • Teatr „Maska” z Krakowa zawitał do Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebiegoszczu,

          • W dniu 6 czerwca 2022 r. Teatr „Maska” z Krakowa zawitał do Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebiegoszczu, gdzie zaprezentował spektakl pt. „Magiczna Księga Czarodziejki Arielki”. Spektakl opowiada historię króliczka, który nie przepada za czytaniem i uważa to za stratę czasu, ale wszystko się zmienia, gdy spotyka czarodziejkę Arielkę. W ten sposób dzieci poznają historię „Dziewczynki z zapałkami”, „Jasia i Małgosi” oraz „Żabiego króla”. Tak rozpoczyna się jego fantastyczna przygoda z książkami i okazuje się, że czytanie to nie strata czasu! .

             

          • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus z Języka Angielskiego

          • Uczniowie klas 4-8 naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Plus z Języka Angielskiego. Dwoje uczniów otrzymało tytuł laureata: Krzysztof Bedyk (kl.VII) - laureat II stopnia oraz Wojciech Kułakowski (kl.VI) - laureat IV stopnia. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz gadżety. Serdecznie gratulujemy uzyskanych tytułów i życzymy dalszych sukcesów!

          • VI Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Brytyjskiej ,,Poetry Lovers”

          • W piątek 3 czerwca, w Szkole Podstawowej w Maliszewie odbył się VI Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Brytyjskiej ,,Poetry Lovers”, w którym udział wzięły dwie uczennice naszej szkoły: Natalia Gajewska (kl. VI) i Zuzanna Kułakowska (kl. III). Dziewczęta godnie reprezentowały szkołę. Obie bardzo solidnie przygotowały się do występu, a pomogła im pani Aleksandra Ałtyn. Nagrodą za wysiłek włożony w recytację wiersza było zdobyte przez Natalię wyróżnienie. Gratulujemy!!!

          • Dzień Dziecka

          • Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole odbyły się ciekawe zajęcia i miały miejsce przeróżne atrakcje: od meczu piłki nożnej przez gry i zabawy ruchowe aż po tańce i konkursy, a kto zgłodniał mógł posilić się upieczoną przy ognisku kiełbaską. Nie zabrakło też małych słodkości w roli deserów.

            Zanim jednak przyszedł czas na rozrywkę, szkoła nie mogła zapomnieć o swojej głównej funkcji, czyli nauce. Z samego rana wszyscy uczniowie, którzy chcieli zdobyć karty rowerowe, ćwiczyli na specjalnym torze przeszkód przygotowanym przez pana Marka Balińskiego, natomiast sam egzamin został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich – teoretyczna – przebiegła w postaci testów przeprowadzonych pod czujnym okiem pani Małgorzaty Witkowskiej, zaś umiejętności praktyczne oceniali policjanci. Szczęśliwie wszyscy podchodzący do egzaminu zaliczyli go i mogą teraz bezpieczniej uczestniczyć w ruchu drogowym.

            My również, do złożonych przez panią dyrektor życzeń, dołączamy się mocą ciepłych słów i podziękowań dla wszystkich rodziców!

            Za pomoc finansową dziękujemy naszym sponsorom: panu radnemu gminy Lipno Edwardowi Celmerowi oraz prezes Banku Spółdzielczego w Lipnie pani Annie Kozłowskiej. Nagrody dla zwycięzców w turniejach sportowych ufundował Urząd Gminy Lipno w ramach realizacji działań profilaktycznych i prozdrowotnych na terenie naszej szkoły.

          • Dzień Rodziny

          • Najpiękniejsze święto w roku za nami! Chodzi oczywiście o Dzień Matki, który tym razem obchodziliśmy w szerszym kontekście pod hasłem Dnia Rodziny. Matka i ojciec – to oni zawsze stoją na straży swoich dzieci, są dla nich opoką i wsparciem. Każdy ma mamę i dlatego wszyscy, a nie tylko najmłodsi uczniowie chcieli wyrazić swoją wdzięczność mamom.

            Występy artystyczne miały przede wszystkim charakter muzyczny. Maluchy z punktu przedszkolnego pod opieką pani Renaty Rozen wykonały piosenkę „Dla ciebie mamo gram”, pomagając sobie przy tym różnymi instrumentami. Po niej przyszedł czas na taniec połamaniec, który sprawił, że na wielu twarzach pojawił się szczery uśmiech. Również tanecznym krokiem i … całuskami dla mamy zaprezentowała się – wraz z panią Małgorzatą Grunwald-Szefler – klasa I („Buziaki dla mamy”). Pani Małgorzata Witkowska oraz dyrektor Joanna Wołodko postarały się o żywy bukiet życzeń dla wszystkich tych obecnych na uroczystości, co udało się zrobić, prezentując inscenizację pt. „Kwiaty dla mamy”.

            Klasy IV-VIII zauważyły, że mama to ktoś, komu należy się wyjątkowe miejsce w naszym życiu i udowodniły to, śpiewając piosenkę „Mama królowa”. Mogliśmy usłyszeć wiersze i życzenia dla rodziców w języku polskim i angielskim (i tu pomocą służyła pani Aleksandra Aktyn), a występy zakończyliśmy folklorystycznym akcentem w postaci utworu „Mama ostrzegała” w wykonaniu dziewcząt klas IV-VIII. Za tę część akademii odpowiedzialna była pani Hanna Mazurkiewicz, która również – z nadesłanych od uczniów i nauczycieli zdjęć – przygotowała pokaz slajdów z mamami, tatami i ich pociechami, co szczególnie spodobało się publiczności. Po oficjalnej części wszyscy skosztować mogli słodkości upieczonych przez niezawodne… mamy, a pan Marek Kamiński przygrywał na gitarze do zaśpiewanego przez dziewczynki z IV i V klasy „Cudownych rodziców mam”.

            My również, do złożonych przez panią dyrektor życzeń, dołączamy się mocą ciepłych słów i podziękowań dla wszystkich rodziców!

            Jest nam także szczególnie miło, że pani Marlena Kowalczyk zechciała ugościć nas w Wiejskim Domu Kultury w Trzebiegoszczu.

             

          • Wycieczka do Trójmiasta kl I-III

          • W dniu 16. 05. 2022 r. uczniowie kl. I – III Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu zwiedzali Gdynię, Sopot, Gdańsk.

            Była to wycieczka dofinansowana przez MEiN z programu „Poznaj Polskę” oraz ze środków wsparcia finansowego Urzędu Gminy Lipno.

            Program wycieczki obejmował: spacer po Nabrzeżu Kościuszki w Gdyni, pobyt na molo i spacer po deptaku Bohaterów Monte Casino w Sopocie, zwiedzanie zabytkowej części Gdańska i Westerplatte.

            Opiekunami wycieczki były: p. Aldona Maćkiewicz, p. Joanna Wołodko, p. Renata Rozen.

          • Wycieczka kl IV-VIII

          • W dniach 29. 04 – 01. 05. 2022 r. uczniowie kl. IV – VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu zwiedzali Wieliczkę, Zakopane i Kraków.

            Była to wycieczka dofinansowana przez MEiN z programu „Poznaj Polskę” oraz ze środków wsparcia finansowego Urzędu Gminy Lipno.

            Program wycieczki obejmował: zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Wieliczce, Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Willi Atmy, Doliny Strążyskiej z Wodospadem Siklawica, spacer po Krupówkach i historycznym zespole miasta w Krakowie, zwiedzanie Wawelu oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego (Collegium Maius).

            Opiekunami wycieczki były: p. Aldona Maćkiewicz, p. Aleksandra Ałtyn, p. Renata Rozen.

          • Apel z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • 28 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski i przypomnieć ustanowienia konstytucji z 1791 roku uczniowie dostojnie odśpiewali hymn państwowy i wcielili się w role m.in. posłów i króla. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie. Zaprezentowano również portrety osób, które brały udział w pracach nad tworzeniem konstytucji i przyczyniły się do jej uchwalenia.

            Drugą częścią apelu było przybliżenie sylwetki Józefa Wybickiego – twórcy hymnu narodowego, gdyż Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku tej postaci historycznej, oddając hołd jego dokonaniom, ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego.

            Dyrektor szkoły, pani Joanna Wołodko, złożyła podziękowania na ręce wychowanków za tak atrakcyjne, a zarazem wzruszające przybliżenie historii naszych przodków.

            Apel przygotowali Ewa Adamkiewicz i Piotr Arent.

          • Dzień Ziemi

          • Pierwszy raz Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 r. Od tego czasu ludzie, którym nie jest obojętny los globu będącego naszym domem, każdego 22 dnia kwietnia starają się wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu planety Ziemi.

            Do wszystkich głosów nawołujących o właściwe traktowanie środowiska naturalnego i racjonalne korzystanie z zasobów dołączyła się również szkoła w Trzebiegoszczu, a to za sprawą działań pani Renaty Rozen – nauczycielki biologii oraz pani Małgorzaty Grunwald-Szefler uczącej przyrody. Tradycją stało się już wieloaspektowe podejście do obchodów Dnia Ziemi. Panie zadbały o odpowiednią oprawę artystyczną i estetycznie przygotowaną scenografię, a także nie pozwoliły nudzić się widowni, a to z kolei zapewniły wymyślone przez nie konkursy. Nie mniej ważną, o ile nie najważniejszą, okazała się jednak wartość edukacyjna spotkania mająca na celu uświadomić, jak długo rozkładają się odpady i jak należy je segregować. Szmer zdziwienia przebiegał przez salę za każdym razem, gdy podawano informację o setkach, a nawet tysiącach lat potrzebnych do rozłożenia się niektórych tworzyw.

            W części artystycznej udział wzięli uczniowie zerówki i klasy pierwszej, a także przedstawiciele klasy drugiej, czwartej i piątej. Na koniec nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Szkolne Koło Ligii Ochrony Przyrody, którego opiekunkami także są panie Renata Rozen i Małgorzata Grunwald-Szefler. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach. W I kategorii uczniowie klas 0–III mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną realizującą temat: „Jestem superbohaterem – ratuję Ziemię”, zaś II kategoria przeznaczona była dla pozostałej części uczniów, a zadanie wymagało od uczestników wykonania ekologicznej torby na zakupy. Rezultaty były imponujące… i zaskakujące, natomiast zwycięzców w obu kategoriach prezentujemy poniżej.

            W I kategorii wiekowej nagrody otrzymali:

            I - miejsce: Natalia Majewska, Miłosz Celmer

            II - miejsce: Laura Maćkiewicz, Tobiasz Cybulski

            III - miejsce: Antoni Kułakowski, Mikołaj Kułakowski, Zuzanna Kułakowska

            Wyróżnienie: Ada Cybulska, Piotr Grabowski, Nikodem Stasiaczyk, Laura Marunowska, Łukasz Sajnaga, Maja Kamińska

            W II kategorii wiekowej nagrody otrzymali:

            I - miejsce: Wojtek Kułakowski, Aleksandra Łęgowska

            II - miejsce: Nikola Maćkiewicz, Nikola i Sylwia Jędrzejewscy

            III – miejsce: Magdalena Zowczak, Natalia Gajewska

            Wyróżnienie: Mateusz Celmer, Martyna Żuchowska, Natalia Kiełkowska, Amelia Nadrowska, Piotr Żuchowski

            Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni książkami i drobnymi upominkami.

          • MISTRZ RACHUNKÓW – WYNIKI KONKURSU DLA KLAS IV-VI

          • MISTRZ RACHUNKÓW – WYNIKI KONKURSU DLA KLAS IV-VI

            W konkursie, który odbył się 6.04.2022r. wzięli wszyscy uczniowie z klas IV-VI. Zadaniem uczestników było obliczenie poprawnie jak najwięcej ze 100 przykładów, o różnym poziomie trudności, w czasie zaledwie 15 minut.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce – Natalia Gajewska - klasa VI

            II miejsce – Wojciech Kułakowski – klasa VI

            III miejsce – Zuzanna Kowalska – klasa VI

            Wyróżnienia:

            Dominika Kwatek - klasa VI

            Karina Kiełkowska - klasa V

            Magdalena Zowczak - klasa IV

            Pani dyrektor Joanna Wołodko podziękowała wszystkim uczniom za udział w konkursie, a najlepszym wręczyła dyplomy. Konkurs odbył się w ramach innowacji matematycznej „Matematyka jest wszędzie”.

          • PROJEKT „Varietas i las”. Dzień trzeci „The Gruffalo” – take a stroll through the wood!

          • Czwartoklasiści, piątoklasiści i szóstoklasiści podjęli wezwanie i wzięli udział w nietypowej lekcji języka angielskiego. Przenieśli się w bajkowy świat, do gęstego i ciemnego lasu, w którym wysłuchali światowej sławy bestsellera „Gruffalo” zaprezentowanego przez uczniów klasy 6. Bajka ta opowiada o przygodach małej, sprytnej myszki i brązowego stwora o imieniu Gruffalo. Dzięki błyskotliwości i kreatywności głównej bohaterki udaje jej się przechytrzyć czyhające na nią leśne zwierzęta, a także wyjść z tarapatów po spotkaniu z groźnym Gruffalo. W roli zwierząt leśnych wspaniale odnaleźli się szóstoklasiści, którzy odczytali bajkę młodszym kolegom i koleżankom.

            Druga część zajęć poświęcona była prezentacji słownictwa dotyczącego mieszkańców lasu. Uczniowie dowiedzieli się, jak w języku Szekspira nazwać lisa, borsuka, dzika czy też jelenia. Mieli także okazję poznać nazwy typowych drzew występujących w polskich lasach, dopasowywali także do nich liście i owoce. Uczniowie wzięli także udział w licznych grach i zabawach z nowo poznanym słownictwem, co sprawiło im wiele radości.

            Uczestnicy mieli możliwość utrwalania poznanego słownictwa, a także rozwijali postawy otwartości i ciekawości. Zajęcia sprzyjały wzmocnieniu w uczniach wewnętrznej motywacji do nauki języka oraz wdrażania uczniów do skutecznego używania języka angielskiego w życiu codziennym.

          • Chemia w lesie nie oznacza, że mniej wie się

          • Do projektu, korzystając z zaproszenia, dołączyła również nauczycielka chemii pani Ewa Pilichowska. A w związki z tym, że wśród leśnej gęstwiny często kryją się jeziora takie jak to, nad którym rozegrała się miłosna historia i zdrada z ballady Mickiewicza, prowadząca tę część projektu postanowiła przybliżyć charakterystykę tego, co na istotę każdego jeziora się składa. Chodzi oczywiście o wykład poświęcony najważniejszemu związkowi chemicznemu zapisywanemu wzorem sumarycznym w postaci: H2O. Niedawno, bo 22 marca obchodzono Światowy Dzień Wody, zwracając uwagę na to, że wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. Spotkanie stało się dobrym momentem, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować, a spadek jej zasobów niesie ze sobą wielkie zagrożenie.