• Konkurs z języka angielskiego „English Dictation Test”

          • W dniu 9 XII 2022r. po raz pierwszy w historii naszej szkoły odbył się konkurs dyktanda… w języku angielskim! Głównym celem konkursu było doskonalenie umiejętności rozumienia ze słuchu oraz pisania. Uczestnicy zmagali się z napisaniem dyktanda w języku Szekspira w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Swoje umiejętności lingwistyczne postanowił także sprawdzić nasz szkolny polonista, który tym razem nie dyktował tekstu, a sam uważnie wsłuchiwał się w wypowiedzi lektora. Uczniowie z najlepszymi wynikami:

            KLASY IV-VI

            I miejsce: Zuzanna Krajewska (kl. VI)

            II miejsce: Oliwia Dankowska (kl. V)

            III miejsce: Karina Kiełkowska (kl. VI)

            Wyróżnienie: Paweł Boniecki (kl. V)

            KLASY VII-VIII

            I miejsce: Krzysztof Bedyk (kl. VIII)

            II miejsce: Amelia Nadrowska (kl. VIII)

            III miejsce: Natalia Gajewska & Zuzanna Kowalska (kl. VII)

            Wyróżnienie: Wojciech Kułakowski (kl. VII)

            Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu umiejętności językowych. Konkurs zorganizowała nauczycielka języka angielskiego p. Aleksandra Ałtyn.

          • Program Powszechnej Nauki Pływania „Umiem Pływać”

          • My się pływać nie boimy! A na pewno nie uczniowie w klasach I–III… Nasza szkoła brała udział w Programie Powszechnej Nauki Pływania „Umiem Pływać” dofinansowanym ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów w ramach dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dzięki temu od września do listopada odbyło się 20 dodatkowych godzin pozalekcyjnych, w których chętne dzieci z klas I–III pod czujnym okiem pani Małgorzaty Witkowskiej uczęszczały na basen w Lipnie.

          • Konkurs plastyczny pod nazwą "Alkohol to..."

          • Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu plastycznego pod nazwą "Alkohol to...", który w październiku został ogłoszony przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lipnie. Celem działania była profilaktyka antyalkoholowa, a więc poszerzenie świadomości dzieci na temat szkodliwości alkoholu i ryzyku uzależnienia od niego. Adresatami byli uczniowie szkół podstawowych. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

          • Mikołajki

          • 6 grudnia w dzień mikołajek zawitał do SP w Trzebiegoszczu Święty Mikołaj. który odwiedzili każdą klasę, rozpoczynając od dzieci z punktu przedszkolnego, a kończąc na uczniach klasy ósmej. Dzieci miały okazję zaśpiewać kolędę, wyrecytować wierszyk i poczęstować się słodkościami rozdawanymi przez panią dyrektor. Nietypowy Gość pełen humoru i zadowolenia obiecał całej społeczności szkolnej, że odwiedzi nas za rok!

          • "Śniadanie daje moc"

          • Uczniowie klasy IV na godzinie wychowawczej przygotowali własnoręcznie kanapki z warzywami i zdrowymm żywieniem. Omówiliśmy zasady żywieniowe, kulturalne zachowanie oraz co jest zdrowe a co nie.

          • Profilaktyka - uzależnienia

          • 28 listopada w ramach zajęć z profilaktyki uzależnień w naszej szkole przeprowadzono warsztaty, na których zapoznano uczestników z rodzajami i mechanizmami uzależnień, a także wskazano, jak bardzo zgubny mają one wpływ na życie młodych ludzi.

            Dzięki temu działaniu uczniowie nie tylko umieją zdefiniować różnicę między uzależnieniem a nałogiem czy potrafią wymienić przyczyny i skutki uzależnień, ale przede wszystkim mają świadomość tego, gdzie można szukać pomocy, aby pomóc drugiemu człowiekowi, a także uczą się, jak wypracowywać mechanizmy świadomej i silnej postawy asertywnej.

            Podczas przeprowadzonych przez panią Wiolettę Zajączkowską zajęć uczestnicy (wykonując zadania indywidualne oraz w grupach) wykazali się dużą kreatywnością i zapałem do pracy.

            Opisanie działanie wpisuje się w obszar współpracy szkoły z innymi podmiotami o charakterze publicznym i w tym przypadku partnerem wspierającym plan profilaktyczno-wychowawczy szkoły jest Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lipnie.

          • Szkolny konkurs – „ORIGAMI” – II edycja

          • Szkolny konkurs – „ORIGAMI” – II edycja

            Uczniowie Naszej Szkoły mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności w II edycji Szkolnego Konkursu „ORIGAMI” zorganizowanym w ramach innowacji pedagogicznej „Zostań dobrym matematykiem” realizowanej w szkole.

            WYNIKI:

            I miejsce Natalia Gajewska i Aleksandra Łęgowska obie klasa VII

            II miejsce Nikola Maćkiewicz - klasa VIII

            III miejsce Zuzanna Kułakowska - klasa IV

            WYRÓŻNIENIE: Martyna Żuchowska – klasa VIII, Błażej Kwatek – klasa IV, Zuzanna Kowalska, Piotr Żuchowski, Wojciech Kułakowski, Nikola Jędrzejewska, Dominika Kwatek i Aleksandra Kotarska – wszyscy klasa VII.

            Gratulujemy. Dziękujemy za udział w konkursie.

            Anna Szablewska

            Krzysztof Lewandowski

          • Wycieczka szkolna do Łodzi

          • W dniu 18 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: p. A. Maćkiewicz, R. Rozen, J. Wołodko i E. Adamkiewicz wybrali się na szkolną wycieczkę w ramach programu "Poznaj Polskę". Wycieczka rozpoczęła się od przejazdu do Centrum Nauki i Techniki EC1, następnym punktem zwiedzania była ulica Piotrkowska gdzie czekał na nas Miś Uszatek, Julian Tuwim i muzyk Artur Rubenstein. Następną atrakcją na naszym szlaku podróży było Orientarium Zoo w Łodzi.

          • "Pan Tadeusz" - kulinarnie z bigosem.

          • Kolejna akcja promująca czytelnictwo już za nami. Tym razem postawiliśmy na książkę w kuchni, ale myli się ten, kto myśli, że chodzi o książkę kulinarną. Na warsztat wzięliśmy bowiem epopeję narodową, czyli samego "Pana Tadeusza" autorstwa A. Mickiewicza. Naszą uwagę skupił fragment księgi IV, gdzie towarzystwo Soplicowego świata po polowaniu przystępuje do degustacji jednej z najbardziej polskich potraw, a więc bigosu.

            W działanie zostali zaangażowani wychowankowie pani Hanny Mazurkiewicz, czyli uczniowie klas IV i V. To oni dbali o to, by wszystkie składniki bigosu łączyły się ze sobą na miarę równą opisowi w literackim arcydziele. Trzeba nadmienić, iż nie udałoby się to bez nieocenionej pomocy pań z obsługi: Anny Insadowskiej oraz Ewy Wachowskiej. Sam pomysł na podjęcie takiej inicjatywy przyszedł do nas w dość zaskakujących okolicznościach, gdyż to pan Marek Baliński podczas jednej z rozmów z uczniami obiecał wspólne gotowanie bigosu, a polonista pan Piotr Arent stwierdził, że nie będzie lepszej okazji do zapoznania się z fragmentem dzieła romantycznego wieszcza jak gotowanie i degustacja bigosu. Tak więc o materialny wymiar biesiady zadbali pan Baliński i pani Mazurkiewicz, zaś pan Arent skoncentrował się na aspekcie literackim. Wychowawczyni klas IV i V wprowadziła również elementy savoir-viver'u, wspominając o zasadach zachowania przy stole. Do degustacji zaprosiliśmy również panią z sekretariatu szkoły - Annę Kryst oraz panią dyrektor Joannę Wołodko, która nawiązując do staropolskich zwyczajów, nie przyszła z pustymi rękoma, a z własnoręcznie upieczonym chlebem pachnącym ziołami... Tak - czytanie też może smakować...

          • „Od druku do wydruku”. Listopad: „Kamienie na szaniec”.

          • Tym razem uczniowie klasy ósmej nie przypominali sobie treści lektury poznanej w ubiegłym roku szkolny, a przygotowywali się do omawiania dzieła z kręgu literatury faktu, czyli "Kamieni na szaniec" autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Ósmoklasiści rywalizowali o wyjątkowe odznaczenie - granat - symbol działań dywersyjnych realizowanych przez głównych bohaterów książki, czyli Rudego, Zośkę i Alka.

            Najlepszą znajomością treści wybranych rozdziałów ("W służbie Małego Sabotażu", "Dywersja") wykazała się Amelia Nadrowska, która dosłownie o włos wyprzedziła Krzysztof Bedyka. Na najniższym stopniu podium znowu stanęła Nikola Maćkiewicz. Mikołaj Kochowicz i Wiktor Kryska również zdobyli taką liczbę punktów, by otrzymać lekturowe odznaki, zaś Martyna Żuchowska i Julia Kędzierska zyskały punkty za udział.

            Podziękowania składamy pani Hannie Mazurkiewicz, która przez cały czas trwania naszego projektu dba o to, by stworzone przy pomocy drukarki z technologią 3D emblematy były jak najdoskonalsze.

            #labolatoriumprzyszłości

          • II miejsce w gminnym konkursie recytatorskim "Polska - moją Ojczyzną"

          • Dumni i radośni informujemy, że uczeń naszej szkoły Wojciech Kułakowski zdobył II miejsce w gminnym konkursie recytatorskim "Polska - moją Ojczyzną" organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Wichowie. Wydarzenie to wpisało się w obchody 104. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Reprezentant Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu w kategorii klas VII-VIII kapitalnie zadeklamował tekst Franciszka Karpińskiego pt. "Żale sarmaty nad grobem Zygmunta Augusta". W przygotowaniach do udziału w konkursie pomagał polonista Piotr Arent. Gratulujemy!

            Aby podkreślić, jak dużego nakładu pracy, w tym wielokrotnego powtarzania i szlifowania, wymagał tekst, by Wojtek mógł go godnie wykonać i wystąpić przed zgromadzoną publicznością, poniżej zamieszczamy recytowany utwór w całości.

            "Żale sarmaty nad grobem Zygmunta Augusta"

            Ty śpisz, Zygmuncie! a twoi sąsiedzi

            Do twego domu goście przyjechali!...

            Ty śpisz! a czeladź przyjęciem się biedzi

            Tych, co cię czcili, co ci hołdowali!...

            Gorzkie wspomnieme, gdy szczęście przeminie,

            Czemuż i pamięć o nich nie zaginie?...

            Nie zostawiłeś syna na stolicy

            Przez jakieś na nas Boga rozgniewanie,

            Któregoby wnuk dziś po swej granicy

            Rozrzucał postrach i uszanowanie! ...

            Po tobie poszła na handel korona,

            Tron poniżony i rada stępiona!

            Ojczyzno moja, na końcuś upadła!

            Zamożna kiedyś i w sławę, i w siłę!...

            Ta, co od morza aż do morza władła,

            Kawałka ziemi nie ma na mogiłę!...

            Jakże ten Wielki trup do żalu wzrusza!

            W tym ciele była milionów dusza!

            Patrzcie! matczyne jakieś leży dziecię!...

            W wyniosłych piersiach głęboka mu rana,

            Którą szlachetne wychodziło życie!...

            On nie uciekał, bo z przodu zadana!

            Jeszcze znać w twarzy, jak jest zemsty chciwy!

            Zdaje się gniewać, za co nieszczęśliwy?

            A tam - poczciwość, kościół, wstyd zgwałcony;

            Pożarem całe spłonęły osady!...

            W dom gorejący właściciel wrzucany,

            Pierwej mu wszystkie zrabowawszy składy.

            Wszędzie zajadłość ogniem, śmiercią ciska,

            Gdzie pojźrzyisz - rozpacz, trupy, zgorzeliska!...

            Po tych rozbojach, jedni zniechęceni

            Pod nieznajome rozbiegli się nieba,

            Drudzy, ostatnią nędzą przyciśnieni,

            W swych kiedyś domach dzisiaj żebrzą chleba!

            Insi rozdani na Moskwę i Niemce,

            Na roli ojców płaczą cudzoziemce.

            Wy, co domowe opłakawszy klęski,

            Poszliście naród ratować niewdzięczny!

            W tylu przygodach wasz oręż zwycięski

            Pokazał światu, że i Polak zręczny...

            Cóż przynieśliście z powrotem w swą stronę?...

            Ubóstwo, blizny, nadzieje zwiedzione!...

            Oto krwią piękną ziemia utłuszczona

            Konia i jeźdźca dzikiego wytucza,

            A głodne dzieci matka przymuszona

            Panującego języka naucza!...

            Tak jest, jak twardy wyrok jakiś kazał:

            Inszych popisał, a Polskę wymazali.

            Wisło! nie Polak z ciebie wodę pije,

            Jego się nawet zacierają ślady,

            On dziś przed swoim imieniem się kryje,

            Które tak możne wsławiły pradziady!...

            Już Białym Orłom i bratniej Pogoni

            Świat się, przed laty nawykły, nie skłoni!...

            Zygmuncie, przy twoim grobie,

            Gdy nam już wiatr nie powieje,

            Składam niezdatną w tej dobie

            Szablę, wesołość, nadzieję

            I tę lutnię biedną!...

            Oto mój sprzęt cały!

            Łzy mi tylko jedne

            Zostały!...

          • Gminne obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

          • Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu przypadł w tym roku zaszczyt przygotowania uroczystych obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W części artystycznej uczniowie odtworzyli ten etap historii, kiedy nasza ojczyzna chyliła się ku upadkowi, straciła suwerenność, a następnie próbowała powstać i wyrwać się spod jarzma zaborców oraz sam moment wyzwolenia. Występujący podkreślili również, jak wielką odpowiedzialnością jest utrzymanie niepodległości, zaznaczając, iż duch niepodległości i wolności Ojczyzny zaczyna się już w nas samych.

            Wśród zaproszonych gości pojawili się: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, przedstawiciele lokalnych władz, w tym przedstawiciele gminy Lipno, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, pracownicy bibliotek i innych instytucji kultury, przedstawiciele OSP, mieszkańcy Trzebiegoszcza i okolicznych miejscowości.

            Współpraca szkoły z Wiejskim Domem Kultury w Trzebiegoszczu i piękny akt patriotyzmu w postaci zaangażowania rodziców w godne wypełnienie ról powierzonych ich dzieciom przez nauczycieli podczas występów oraz wsparcie dyrekcji obu instytucji pozwoliły nadać uroczystości tonu odpowiedniego dla daty, jaką jest 11 Listopada.

          • Mecz dla NIEPODLEGŁEJ

          • 7 listopada łącząc sport i historię edukowaliśmy najmłodszych mieszkańców naszego regionu . Tego dnia w naszej szkole odbył się V Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły z okazji Święta Niepodległości. Udział wzięło sześć szkół z Gminy Lipno : SP Wichowo, ZS Radomice, SP Maliszewo, ZS Karnkowo, SP Trzebiegoszcz., SP Jastrzębie.

            Zmaganiom piłkarzy przyglądała się cała społeczność szkolna. Uczniowie gromko dopingowali swoje drużyny. Ostatecznie na I miejscu uplasowali się piłkarze ze Szkoły Podstawowej w Maliszewie, II miejsce zajął Zespół Szkół z Radomic, III miejsce przypadło drużynie z Zespołu Szkół w Karnkowie. Puchary i dyplomy zwycięskim zespołom wręczyła dyrektor szkoły pani Joanna Wołodko.

            Współorganizatorem turnieju i sędzią był p. Marek Baliński.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w meczu oraz serdecznie gratulujemy zwycięskim zespołom i opiekunom grup sportowych.

          • Wycieczka szkolna Warmia-Mazury

          • W dniach 3-4 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: p. A. Ałtyn, R. Rozen, A. Maćkiewicz i K. Lewandowskim wybrali się na szkolną wycieczkę w ramach programu "Poznaj Polskę". Wycieczka rozpoczęła się od przejazdu na pole bitwy pod Grunwaldem. Następnym punktem zwiedzania była katedra św. Jakuba w Olsztynie oraz Muzeum Warmii i Mazur. W kolejnym dniu zwiedzaliśmy sanktuarium w św. Lipce gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego. Następną atrakcją na naszym szlaku podróży był zamek w Rynie. Uwieńczeniem naszej wyprawy był rejs po jeziorze Śniardwy.

          • Z wizytą do gospodarstwa ekologiczno-edukacyjnego w Gostkowie

          • 28 października uczniowie z punktu i oddziału przedszkolnego oraz klasy I, II, I i IV wraz z opiekunami: p. A. Maćkiewicz, R. Rozen i M. Grunwald-Szefler pojechali z wizytą do gospodarstwa ekologiczno-edukacyjnego w Gostkowie. Dzieci powitał dinozaur, który wraz z żoną pokazywał nam wszystkie atrakcje tego miejsca. Mieliśmy możliwość nakarmić zwierzęta, m.in. kozy, owce, konie, lamy i świnki wietnamskie. Ogromną atrakcją był przejazd pociągiem dinozaurów i „kulig” na łące oraz wspaniały plac zabaw. Dzieci sortowały ziemniaki, które zjadły upieczone w piecu. Pobyt w wiosce ginących zabaw był dla wszystkich niezwykłą przygodą.

          • Wyjazd na cmentarz. #SzkołaPamięta

          • Nasza szkoła włączyła się w akcję MEN 2022 pt. „Szkoła pamięta”. Wyjazd na cmentarz. #SzkołaPamięta to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w czasie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, a szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W związku z tym 2 listopada w Dzień Zaduszny uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Szblewskiej , p. Lewandowskiego i p. katechetki Hanny Mazurkiewicz pojechali na cmentarz parafialny w Suminie, gdzie między innymi sprzątali opuszczone groby oraz odwiedzili i pomodlili się przy miejscach pochówku nauczycieli, dyrektorów naszej szkoły i księży spoczywających na tym cmentarzu. Uczniowie zapalili światło pamięci na grobie wieloletniej nauczycielki szkoły w Trzebiegoszczu pani Doroty Weiss, a także na mogile pana Zielenieckiego – pedagoga, który w wypełnianiu swojej misji nauczycielskiej aktywnie przeciwstawiał się rosyjskiemu zaborcy – oraz w miejscu ostatniego spoczynku dyrektorów szkoły Jana Zygmunta Wojciechowskiego i Zdzisława Chojnickiego. Modlitwa i zaduma wyrażające szacunek młodych ludzi wobec milczącej historii istnień ludzkich, których droga zakończyła się na cmentarzu w Suminie, towarzyszyły zebranym również nad zbiorową mogiłą ofiar mordu hitlerowskiego oraz grobowcach księży i proboszczów. Modlitwę poprowadziła pani katechetka. Takie akcje przeprowadzane są w naszej szkole od wielu lat. Dzięki niej młodzież poznaje historię regionu i uczy się szacunku dla tradycji. Na uwagę zasługuje fakt, że kwiaty i znicze, które zostały złożone na nagrobkach cmentarza parafialnego w Suminie i mogiłach wspaniałych nauczycieli to prawdziwa lekcja wychowania w tradycji, historii i religii. Tym samym przyłączyliśmy się do programu „Szkoła pamięta” - zgodnie z zaleceniami ministra edukacji, który odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich. Taką akcją chcemy uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Szczególne podziękowania składamy Panu Wójtowi Gminy Lipno za udostępnienie nam autokaru na wyjazd, ponieważ szkoła nasza oddalona jest od cmentarza 7 km i aby wziąć udział w takiej akcji musimy tam pojechać. Dyrektor szkoły Joanna Wołodko

          • Zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Toruniu

          • W październiku 2022r. na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu jak co roku odbyła się zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Toruniu. Uczestnikami akcji pod hasłem" I Ty możesz im pomóc" były dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I- VIII. Najwięcej karmy przyniosły dzieci z punktu przedszkolnego, kl.0 i kl. I- III. Dzięki ofiarności rodziców oraz dzieci udało się nam zgromadzić 142kg karmy mokrej i suchej dla psów i kotów. Zebrane dary zostały przekazane do ww. organizacji.

            Celem akcji było nie tylko zebranie karmy dla podopiecznych, ale także uwrażliwienie dzieci na potrzeby czworonogów. Zbiórka miała również uzmysłowić, jak ważna jest bezinteresowna pomoc.